04 Nisan 2011 13:50

İncirlik de saldırı üssü

Hükümet ‘Libya’ya insani yardım için gidiyoruz’ söylemini sürdüredursun, İzmir’den sonra Adana’daki İncirlik Hava Üssü de saldırı üssü oldu. Libya’yı bombalayan Katar uçakları İncirlik’te lojistik takviye yaptı.Türkiye, Libya’daki NATO saldırısına İzmir’in ard

İncirlik de saldırı üssü

Paylaş
Cumali Akkaş

Türkiye, Libya’daki NATO saldırısına İzmir’in ardından, İncirlik Üssü ile de katılıyor. Libya’ya hava saldırısı katılan Katar Emirliği Hava Kuvvetleri’ne dört savaş uçağı ile bir nakliye uçağının 25 Mart’ta Adana’daki İncirlik Üssü’ne indi. Uçaklar burada ABD’nin Üssü’nde görev yapan 39’uncu Lojistik Hazırlık Filosu’ndan lojistik destek aldı.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘NATO’nun ne işi var Libya’da? Böyle saçmalık olur mu yahu?’ sözleriyle başladığı ve ‘NATO Libya’ya girecekse Libya’nın Libyalılara ait olduğunu tescil için oraya girmelidir’ diyerek bitirdiği saldırıya ortaklık süreci tüm hızıyla sürüyor. İzmir’in Libya’ya bombaların yağdırıldığı saldırının üssüne dönüştürülmesinin ardından şimdi de İncirlik Hava Üssü Libya saldırısının bir diğer üssü haline getiriliyor.

SAVAŞ VE NAKLİYE UÇAKLARI İNCİRLİK’TE

Libya’daki hava saldırısı katılan Katar Emirliği Hava Kuvvetleri’ne ait 4 Mirage F-1 savaş uçağı ile C-17 Globemaster nakliye uçağı Adana’daki İncirlik Üssü’ne indi. Katar Emirliği Hava Kuvvetleri’nin savaş uçakları ile nakliye uçağı, 25 Mart’ta İncirlik Üssü’ne inerek, burada ABD’nin NATO çerçevesinde İncirlik Üssü’nde görev yapan 39’uncu Lojistik Hazırlık Filosu’nun lojistik desteğini aldı.

İNCİRLİKTEN LOJİSTİK DESTEK VERİLİYOR

NATO’nun ‘Şafak Operasyonu’ olarak adlandırdığı Libya’ya yönelik hava saldırısı tüm hızıyla devam ederken, bombardımdana katılan uçaklara İncirlik’ten yakıt ikmali yapıldı. Yakıt ikmali ardından uçaklar aynı gün havalanıp, İncirlik’ten ayrıldı. İncirlik Üssü’ne, yıllar sonra yeniden savaş uçaklarının inmesi “Libya saldırısında İncirlik de kullanılıyor” iddiasını doğruladı. Libya’daki saldırılara katılan Katar Emirliğine ait uçakların İncirlik Üssü’ne inerek yakıt ve lojistik destek aldığı İncirlik Üssü’nün resmi internet sitesinde de yer aldı.

TÜRKİYE SALDIRININ ETKİN ORTAĞI

Libya’ya yönelik saldırıya Türkiye’nin de dahil olmasını sağlayan tezkere Meclis’te AKP, CHP ve MHP’nin oyları ile geçmişti. Yaşanan gelişmeler hükümet yetkililerinin ‘Libyalılara silah doğrultmadık, doğrultmayacağız’ söylemlerine rağmen Libya’daki saldırganlığa Türkiye’nin en etkin biçimde katıldığını da gözler önüne seriyor. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

DÜZCE’DE KANUN MAS DAF PATRONU MU?

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa