OHAL Eshab-ı Kehf esnafını vurdu

OHAL Eshab-ı Kehf esnafını vurdu

Mersin’da bulunan Eshab-ı Kehf esnafı OHAL uygulamaları nedeniyle işlerinin her geçen gün kötüleştiğini söylüyor. 

Ülkede yaşanan yoksullaşma ve OHAL uygulamaları nedeniyle Mersin’da bulunan Eshab-ı Kehf esnafının işleri her geçen gün kötüleşiyor. 

Dünya üzerinde yaşadıkları doğrulanan Yedi Uyurlara ait olduğuna inanılan 33 mağara var. Bu mağaralardan biri ise Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan Eshab-ı Kehf’tir. Dini ziyaretgah mekanlardan olan Eshab-ı Kehf’te esnaflık yapan yurttaşlar, OHAL uygulamaları ve ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılardan ötürü zor günler yaşıyor.

OHAL ile birlikte ziyaretçi sayısında azalma olduğunu dile getiren Kadir Ulusoy, “Ülkede ekonomik sıkıntılar her şeyi vurduğu gibi bizi de vurdu. Her şeye gelen zamlarla birlikte insanlar buraya az gelmeye başladı. Az gelmesiyle birlikte bizim kazançlarımız da azaldı. Burada 17 esnaf var. Her geçen gün daha da kötüye gidiyor durumumuz. Bundan sonra ne kadar olur ne olur bilemiyoruz. Haftanın 7 gününde sadece Pazar günleri işimiz olurdu. Şimdi o da olmuyor bazı günler” dedi. 

Ekonomik sıkıntıların kendilerinin etkilendiğini söyleyen Murat Açar da, insanların alım gücünün düştüğünü ve bu nedenle harcama yapmadıklarını ifade etti. Geçen yıllara oranla işlerinin yarı yarıya düştüğünü belirten Emine Özgür de, iş yapamadıklarını anlattı. Özgür, “10 yıldır burada kendi yaptığım ürünleri satıyorum. Her sene ziyarete gelenler hep bir şeyler alırdı. Son iki yılda var olan OHAL ile birlikte kimse evinden çıkmadığı için bize de yansıması olumsuz oluyor. Bazen haftalarca iş yapamadığımız da oluyor” ifadelerini kullandı. (Mersin/MA)

www.evrensel.net