05 Şubat 2018 17:14
Son Güncellenme Tarihi: 06 Şubat 2018 15:06

EMEP il başkanı Afrin paylaşımı ve tepkisinden tutuklandı

Bursa'da barış çağrısı yaptığı için gözaltına alınan Emek Partisi İl Başkanı Hasan Özaydın tutuklandı.

Paylaş

Bursa’da Afrin operasyonuna karşı barış çağrısı yaptığı için gözaltına alınan Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Hasan Özaydın tutuklandı. 
Ülke genelinde yapılan Afrin operasyonu paylaşımı ve tepkisi nedeniyle Hasan Özaydın ile birlikte Emek Partisi’nin 5 üyesi tutuklanmış oldu.  

BURSA DEMOKRASİ GÜÇLERİNE EV BASKINI YAPILMIŞTI

Bursa’da 2 Şubat günü sabah saatlerinde düzenlenen ev baskınlarıyla Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Hasan Özaydın’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. 3 Şubat günü de gözaltına alınanlardan 10'u emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 

Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Hasan Özaydın ile Bursa Muhalif  Editörü Ozan Kaplanoğlu ise bugün adliyeye sevk edildi. 

Mahkeme, EMEP İl Başkanı Hasan Özaydın’ın tutuklanmasına karar verdi. Bursa Muhalif  Editörü Ozan Kaplanoğlu ise serbest bırakıldı. 

BURSA DEMOKRASİ GÜÇLERİNİN AÇIKLAMASI NEYDİ?

Bursa’da gözaltıların gerekçesinin Bursa Demokrasi Güçleri’nin savaş karşıtı açıklamaları ve TTB gözaltılarını protesto etmeleri olduğu öğrenildi. Bursa Demokrasi Güçleri, 30 Ocak tarihinde Afrin operasyonu hakkında açıklama yapmış, açıklamada “Savaşa mecbur olan halklarımız ve emekçiler değil, iktidarını savaşa, gerilime ve kaosa bağlayan AKP’dir. AKP hükümetinin hem içerde hem dışarıda emekçileri ve halkları kutuplaştırmak üzerine kurulu bir siyaset izlemesi savaş ve şiddet ortamını sürekli canlı tutmaktadır. Ülkemizdeki darbelerin, savaşların ve ekonomik krizlerin bedelini halkımız ve emekçiler ödemektedir. Savaş naraları atanların çocukları sefa sürerken, yoksul halkın çocukları ölümle ssınanmaktadırlar” denilmişti.

TTB'ye yönelik gözaltılar sonrasında da demokrasi güçleri açıklama yapmış, açıklamada “TTB ne söylemişse bizler de aynısını söylüyoruz. Vicdan sahibi hekimler gibi ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunuyoruz” ifadeleri kullanılmıştı.  

EĞİTİM SEN BURSA ŞUBESİ: ÖZAYDIN YALNIZ DEĞİLDİR

Eğitim Sen Bursa Şubesi, eski şube Başkanı Hasan Özaydın’ın barış çağrısı yaptığı için tutuklanmasını protesto etmek için yazılı bir açıklama yayınladı.

Eğitim Sen Bursa Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle; “Eski Şube Başkanımız Hasan Özaydın’ı eğitim emekçileri mücadelesinden tanıyoruz! 

Sendikamızın kuruluşundan beri kamu emekçileri mücadelesinin Bursa’daki en önemli isimlerinden biri olan Hasan Özaydın sendikamızda üye, işyeri temsilcisi, şube yöneticisi ve Şube Başkanlığı görevlerinde bulunmuş; bu görevleriyle laik, bilimsel, demokratik ve anadilinde eğitim mücadelesine önemli katkılar sunmuştur. Eski Şube Başkanımız bu kimliği ile Bursa’da eğitim emekçileri mücadelesinin sembol isimlerinden biridir. 

Emekli olduktan sonra da emek ve demokrasi mücadelesi içerisinde aktif görev almıştır. Yaşamı boyunca bu mücadeleyi sürdüren Hasan Hoca, savaşa karşı barışı, baskılara karşı özgürlük ve demokrasiyi, sermayeye karşı emeğin haklarını savunmuştur. Sendikamız düşünce ve ifade özgürlüğünü demokrasinin gereği olarak görür. Düşünceleri nedeniyle Hasan Özaydın’ın tutuklanması kabul edilemez. Üyelerimiz ve kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

EMEP’İN 5 ÜYESİ TUTUKLU

Ülke genelinde yapılan Afrin operasyonu paylaşımı ve tepkisi nedeniyle Hasan Özaydın ile birlikte Emek Partisi’nin 5 üyesi tutuklanmış oldu.(Bursa/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Velilerden MEB'in cemaatlerle imzaladığı protokollere tepki

SONRAKİ HABER

Birleşik Krallık’ta yapılacak seçimlerde sermaye tedirgin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa