04 Şubat 2018 17:27

Bek: İktidar kendi sınırları dışında gazetecilik istemiyor

Tutuklu Gazeteci Alayumat'ın avukatı Bek, aleyhte tek bir kanıt bulunmadığını ve tutukluluğa devam kararının hukukla izah edilemeyeceğini söyledi.

Paylaş

Sınır hattında takip ettiği haberler gerekçe gösterilerek tutuklanan, KHK ile kapatılan dihaber Muhabiri Erdoğan Alayumat, yargılandığı Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmasında tahliye edilmedi. Duruşmayı değerlendiren Alayumat’ın avukatı Tugay Bek, iddianamede söz edildiği gibi dosyada casusluk ve örgüt üyeliği suçlarına dair tek bir kanıt bulunmadığını bu yüzden de Alayumat'ın tahliye edilmesi gerektiğini söyleyerek “Tutuklu yargılanmalarının tek nedeni Afrin operasyonunun yarattığı konjonktürel durumdur. İktidar kendisinin belirlediği sınırlar dışında bir gazeteciliğe izin vermiyor” dedi.

‘SIR OLMAKTAN ÇIKTI’

Hatay’ın Suriye sınırının gerisinde olan ve savaştan ciddi anlamda etkilenen bir il olduğuna değinen Bek, “Bu sebeple ülkenin genelinden daha sert yargı uygulamaları ile karşı karşıya kalıyoruz. Alayumat, ‘Cihatçı militanların desteklendiği ve eğitildiği’ yönündeki haberleri nedeniyle tutuklanmıştı. Bu mesele son 15 gündür yaygın medyanın ana haber konusu olmuş durumda. Hatta bu gruplar ‘Kuvvayi Milliye’ ilan edilmiş durumda. Dün gizli saklı yürütülen bu ilişki aleniyet kazandı. Buna rağmen yine de tutukluluğun devamına karar verilmesi elbette tek başına hukukla izah edilemez” diye ifade etti.  

Mahkeme heyetinin duruşmada Alayumat tarafından çekilen eğitim kampları, askeri konvoy ve sınırdaki beton duvar fotoğraflarının polise sorulmasının istendiğini hatırlatan Bek, “Oysa bu fotoğrafların benzerleri her gün onlarca basın yayın kuruluşunda çıkmakta. Bu fotoğrafları basmak bir sır olarak görülemez” diye belirtti.

‘ALEYHTE DELİL ÜRETME ÇABASI’

Tutuksuz yargılanan gazeteci Nuri Akman’ın Malatya’da yargılandığı davanın iddianamesinin davaya eklendiğini aktaran Bek, “Bu biraz ironi aslında. Şöyle ki, dosyada somut bir eylem olmamasına rağmen, genel değerlendirme başlığı altında örgüt militanlarının defni, propaganda amaçlı gösteri gibi suçlamalar var. Ancak bu yönde somut bir olay isnadı yok. Çok sürmez bir sonraki celse karar çıkacak. Savcı aleyhte delil üretme çabasındadır” dedi.

Duruşmada yaptıkları savunmalarda bu çelişkileri ortaya koyduklarını söyleyen Bek, aslında gazetecilerin daha ilk duruşmada beraat etmeleri gerektiğini söyledi. (Adana/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sennur Sezer ödüllerine başvurular devam ediyor

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa