04 Şubat 2018 13:58

Gürkan: OHAL yetmeyince Afrin operasyonu başlatıldı

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan Afrin operasyonunun emperyalizme karşı değil, emperyalizmle uyumlu bir adım olduğunu vurguladı.

Paylaş

C.Saffet YILMAZ
Balıkesir

Hükümetin OHAL ve kanun hükmünde kararnamelerle ülkeyi yönetemeyeceğini anladığı anda Afrin’e askeri operasyon kararı verdiğine vurgu yapan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, “Bu operasyonla halkın evlatlarının canı üzerinden oy devşiriliyor ve bunda hiçbir sakınca görülmüyor. Biz ısrarla diyoruz ki bu operasyon kararı asla Türkiye’nin güvenliği için yapılmış bir operasyon değildir” dedi.

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, iki günlüğüne gittiği Balıkesir’de bir dizi görüşme ve ziyarette bulundu. İlk gün il merkezinde partililerle görüşen Selma Gürkan, öğleden sonra kadınlarla bir araya geldi. Altınoluk beldesi ile Burhaniye ve Ayvalık ilçelerine ziyaretler yapan Gürkan, burada sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltı soruşturmaları yaşayan partilileri ziyaret etti. Gürkan, Ayvalık Pir Sultan Abdal Derneğinde yaptığı konuşmada iç ve dış güncel siyasal gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

DEMOKRASİ GÜÇLERİNE GÖZALTI FURYASI

Afrin’e operasyon kararı sonrası başlatılan gözaltı ve tutuklama furyasının EMEP üyeleriyle sınırlı olmadığını belirten Gürkan, tüm emek, demokrasi ve barış güçlerinin hedef alındığını söyledi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin “yaşama hakkını” savundukları için gözaltına alındığını hatırlatan Gürkan, “Baskılar karşısında oluşan dayanışmanın bu ülkenin geleceği için önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi. Gürkan, AKP ve Erdoğan’ın tek adam tek parti yönetimi esasına göre siyasal rejimi yeniden inşa etmek istediğine vurgu yaptı.

KADINLARIN HAKLARI GASBEDİLDİ

Hükümetin kadın politikalarını da eleştiren Gürkan, “Kadınlara dönük yapılan yasal düzenlemeler kadınların kazanmış olduğu hakları askıya alıyor. Bunlar, siyasal rejimin inşasının bir parçası olarak uygulamaya konuluyor” dedi. Gürkan, Erdoğan’ın, AKP’nin gençliğe yaklaşımını ‘dindar ve kindar nesiller  yetiştireceğiz’ açıklaması ile özetlediğini belirtti. Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişimini “Allah’ın bize büyük bir lütfudur” sözleriyle tanımladığını hatırlatan Gürkan, “Hükümet, buradan baskıcı politikalarına bir zemin hazırlamaya girişti” dedi.

OHAL İŞE YARAMAYINCA AFRİN OPERASYONU BAŞLATILDI

Hükümetin ilan ettiği OHAL ve OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle ülkeyi yönetemeyeceğini anladığı anda Afrin’e askeri operasyon kararı aldığına vurgu yapan Gürkan şunları söyledi: “Şimdi de bu operasyon kararı üzerinden 2019 seçimlerini örgütlemeye ve bu seçimlerden de kârlı çıkmaya çalışıyor. Bu operasyonla halkın evlatlarının canı üzerinden oy devşiriliyor ve bunda hiçbir sakınca görülmüyor. Biz ısrarla diyoruz ki bu operasyon asla Türkiye’nin güvenliği için yapılmış bir operasyon değildir.”  Gürkan konuşmasının devamında şunları söyledi: “ABD’nin bölgedeki varlığı AKP hükümetinin yanlış Suriye politikalarına dayanıyor. Rusya’nın da Suriye rejimiyle ittifak yaparak bölgede bir güç haline gelmesinde de hükümetin yanlış politikaları rol oynadı. Bu nedenle bugünkü operasyon kararı hükümetin açıkladığı gibi ABD emperyalizmine karşı alınmış bir karar değil, tam tersine bölgede emperyalistlerin politikalarıyla uyumlu, onların çizdiği sınırlar içerisinde ve onların çıkarları çerçevesinde yürütülen bir operasyondur. Biz de diyoruz ki asıl bu politikalar ülkemizi bölen politikalar olacaktır. Çünkü bu politikaların sonucunda bu ülkede milliyetçilik, mezhepçilik körüklenmektedir.”

‘HÜKÜMETİN POLİTİKALARI  EMPERYALİZM KARŞITI DEĞİL’

Kürt sorununa dikkat çeken Gürkan, farklı kimlikler ve inançlar eşit haklara kavuşmadığı sürece bunun ülkeyi bölünmeye götüreceğini söyledi.
Hükümetin Afrin operasyonuna karşı duranları “terör suçlusu” olarak  göstermek istediğine vurgu yapan EMEP Genel Başkanı Gürkan şöyle konuştu: “Biz diyoruz ki barışın temel dayanağı esas olarak bölgede halkların kardeşliğini inşa etmekten, emperyalist oluşumların varlığına son vermekten geçer. Örneğin hükümet ABD ile çatıştığını söylüyor ama Türkiye hâlâ bir NATO ülkesidir. İncirlik Üssü de dahil Türkiye’de hâlâ ABD üsleri varlığını devam ettirmektedir. Buyrun ABD üstlerini kapatın. İsrail’le girdiğiniz ekonomik ticari ve diplomatik ilişkileri gözden geçirin, Almanya’yla silah anlaşmalarını, ABD ile Rusya ile girdiğiniz anlaşmaları iptal edin.  Bütün bunları bu hükümetin yapamayacağı,yapmayacağı açıktır. Dolayısıyla bu politikaların da emperyalizm karşıtlığıyla ilişkisi yoktur.”

AKP-MHP İTTİFAKI TEK ADAM REJİMİ İÇİN

AKP’nin MHP ile kurduğu ittifakın sadece seçim ittifakı olmadığını söyleyen Gürkan bu birlikteliğin hak ve özgürlüklerin şiddetle kısıtlandığı, tek adam tek parti rejimini inşa etmek için kurulduğuna dikkat çekti. Gürkan, “Bu ittifakın bu ülkenin emekçilerine, işçi sınıfına, halklarına verebileceği bir şey yoktur” dedi.

Hükümetin taşeron çalışmayla ilgili düzenlemeyi popülist bir yaklaşımla ele aldığını belirten Gürkan, “Siyaseten sıkıştıkları yerde kendilerine nefes alacak alan açmak için bir taşeron yasası kararı aldılar. Taşeron sistemini, taşeron çalışmasını yasaklamadıkları müddetçe sorunu çözemezler” diye konuştu.

TALEPLER ETRAFINDA BİRLİKTELİK

Emek, meslek, çevre örgütleriyle, kadın hareketinin, üretici köylü birliklerinin ve gençlik örgütlerinin ortak hareket etmesinin önemine vurgu yapan Selma Gürkan, “İşsizlik, yoksulluk, siyasi baskılara, hak ve özgürlüklerin engellenmesine karşı, yargı bağımsızlığı, işçi sınıfının örgütlenme ve siyaset yapma hakkının güvence altına alınması, inanç özgürlüğü sağlanmalı. Demokratik bir Türkiye için birlik oluşturulmalı” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rusya ve Çin'den ABD'nin yeni nükleer doktrinine tepki

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa