Hüseyin Aygün serbest bırakıldı

Hüseyin Aygün serbest bırakıldı

Dersim'de önceki gün PKK'lilerce kaçırılan CHP Milletvekili Hüseyin Aygün serbest bırakıldı. Aygün kaçırıldığı bölgeye yakın bir mevkide serbest bırakıldı.Dersim'in Ovacık İlçesi'nden kent merkezine gelirken 12 Ağustos'ta 17.30 sularında PKK tarafından kaçırılan CHP Tunceli Milletvekili H&uum

Dersim'in Ovacık İlçesi'nden kent merkezine gelirken 12 Ağustos'ta 17.30 sularında PKK tarafından kaçırılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, iki gün sonra saat 17.30 sularında kaçırıldığı yere yakın bir noktada serbest bırakıldı.

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı yaptığı açıklamada Aygün'ün bugün serbest bırakılacağını ifade etmişti. Aygün, Ovacık'a bağlı Aşağı Torunova Köyü yakınlarında serbest bırakıldı. Aygün serbest bırakıldıktan sonra Aşağı Torunova Karakolu'na geldi. Aygün burada şu an itibariyle savcıya ifade veriyor.

Öte yandan Aygün'ün ailesi ve CHP'li vekillerden oluşan bir heyet de Ovacık'a doğru yola çıktı.

AYGÜN İLK KEZ KONUŞTU

Hüseyin Aygün serbest bırakıldıktan sonra CNN Türk'e konuştu.

Aygün şunları söyledi: " Başından beri kaygılı değildim. Eylemin siyasi propaganda amaçlı olduğunu biliyordum. Ancak PKK'nın elinde başta kaymakam adayımız olmak üzere asker ve sivil başka insanlar da var. Bu insanların sorununun bu vesileyle gündeme gelmesi ve onların hürriyetlerinin sağlanması talebinin bu kötü olayla kamuoyunda daha gür dile getirilmesini temenni ediyorum.  Onların deyimiyle bir misafirlikti. Benden bağımsız siyaset yapmamı istediler. Kürt sorununun çözümü, akan kanın durması, dağlarda bulunan binlerce genç için daha çok çaba harcanması yönünde talepleri oldu. Benden de Dersim vekili olarak bölgede yakıcı bir sorun olan çatışma ortamının dinmesi için daha fazla çaba ve emek talep ettiler" dedi.

Aygün, alıkonulduğu yeri ormanlar içinde, soğuk suların aktığı bir yer olarak tanımladı.

"Aygün zaten PKK'ya yakın bir isim, zaten bırakılacak" söylemlerine ilişkin görüşünün de sorulduğu Aygün, "Çok mesnetsiz şeyler. Ben CHP milletvekiliyim ve bu onuru sırtımda taşıyorum. Barış isteyenler PKK yanlısı olarak suçlanıyor" dedi. Aygün, son olarak kendisinin alıkonulmasının tümüyle siyasi propagandaya yönelik olduğunu, Türk toplumuna mesaj verilmek için yapıldığını tekrarladı.

KILIÇDAROĞLU: ÇOK MUTLUYUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün serbest kalmasına ilişkin, "Çok mutluyum. Umarım, sağlıklı bir şekilde ailesinin yanına döner" dedi.

Kılıçdaroğlu, TBMM'de gazetecilerin konuya ilişkin sorusunu yanıtladı. "Çok mutluyum. Umarım, sağlıklı bir şekilde ailesinin yanına döner" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, Aygün'ün ailesiyle daha önce görüştüğünü hatırlattı.

"Kendisiyle de görüştünüz mü?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Hayır henüz görüşmedim. Telefon bağlantısı kurulamıyor" karşılığını verdi. CHP Sözcüsü Haluk Koç da, Hüseyin Aygün’ün serbest kalması sonrasında yaptığı açıklamada, “Aklıselim galip geldi” dedi.

TANRIKULU: AYGÜN'ÜN SAĞLIĞI YERİNDE

Hayat TV Anahaber bültenine bağlanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Hüseyin Aygün'ün sağlığının yerinde olduğunu söyledi. An itibariyle bölgede operasyon gerçekleştirilmeyeceğini belirten Tanrıkulu Kürt sorununun güvenlik politikalarıyla çözülemeyeceğini söyledi.

Tanrıkulu, "Parlamento bugün toplanabilseydi bu konuda bir irade birliği yansıtılabilirdi. Sorun ancak demokratik, barışçıl yollarla çözülebilir. CHP sorunun çözümü için yöntem önerisini sunmuştur. Bu çözüm için bir başlangıç yaratabilir" dedi. (DERSİM)

www.evrensel.net