03 Şubat 2018 16:05

İzmir’de 3 jeotermal santral kuyusu izni daha!

İzmir Valiliği, içerisinde zeytin ağaçlarının da bulunduğu orman ve tarım arazilerine jeotermal santral kurulması için izin verdi.

Paylaş

Havayı, suyu, toprağı tehdit eden jeotermal santraller İzmir’de de yaygınlaştırılıyor. İzmir Valiliği Karabağlar’dan sonra Gaziemir’de de ormanlık ve tarım arazileri üzerinde ve yerleşim alanlarına yakın bölgelere jeotermal santral kurulması için ÇED sürecini başlattı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde yer alan ÇED raporuna göre jeotermal santral Demay Turizm Enerji Şirketi  tarafından kurulacak. 4170 hektarlık ruhsat alanının içinde 3 ayrı noktada sondaj kuyuları açılacak. Sondaj kuyularından biri 1/100000 çevre düzeni planlarına göre orman alanında iki tanesi ise tarım arazisi sınırları içerisinde kalıyor. Her biri kuyu ortalama 500 metre derinliğinde olacak. 

RUHSAT ALANINDA ZEYTİNLİKLER VAR

Sondaj kuyularının konutlara yakınlığı 80 metreye kadar düşüyor. Kuyulardan bir tanesi Uzun Dere’nin kollarından birine 15 metre uzaklıkta kalıyor. Projenin ruhsat alanı sınırları içerisinde korunması gereken zeytin alanları da bulunuyor. Yine kuyulardan biri Uzundere’deki JES santralinin yakınlarında yer alıyor. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mühendisler: Kanal İstanbul ekolojik yıkıma sebep olacak

SONRAKİ HABER

Ebubekir Bağdadi'nin yakın akrabası 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa