‘İşgal Et’ aktivistlerine ev baskını

‘İşgal Et’ aktivistlerine ev baskını

ABD’den Oregonian gazetesinin iddiasına göre FBI, İşgal Et (Occupy) eylemcilerinin evlerine baskın düzenliyor. Gazetenin bildirdiğine göre, Oregon ve Washington’da Wall Street karşıtı protestolar düzenleyen gruplar üzerinde “şiddetli bir suç soruşturması” sürdürülüyor.Oregonian gazetesi, domestik terö

ABD’den Oregonian gazetesinin iddiasına göre FBI, İşgal Et (Occupy) eylemcilerinin evlerine baskın düzenliyor. Gazetenin bildirdiğine göre, Oregon ve Washington’da Wall Street karşıtı protestolar düzenleyen gruplar üzerinde “şiddetli bir suç soruşturması” sürdürülüyor.
Oregonian gazetesi, domestik terörizm bürosuna bağlı ağır bir şekilde silahlandırılmış polisler, Seattle, Olympia, Washington ve Portland’daki aktivistlerin evlerine bir aydır baskınlar düzenliyor.
Habere göre, 10 Temmuz’dan itibaren iki eyalette en az 6 eve baskınlar düzenlendi.
FBI, düzenlenen baskınları suç soruşturması kapsamında tanımladı ve küçük çaplı vandalizm hareketlerinin meydana geldiği geçen seneki Occupy May Day işgal eylemlerindeki aktivistler soruşturuluyor.
Baskınların hedef aldığı aktivistlerden birisi, gazeteye yaptığı açıklamada evine yaklaşık 80 tane ordu üniformasını andıran üniformalar giymiş polisin, tüfeklerle evine girerek arama yaptığını belirtti.
Baskını gören bir tanık, “Sabah 6 sularında kapının ısrarla çalındığını duydum ve ayağa kalktım. Olan biten her şeyi gördüm. kapıyı açmak için şahmerdan kullandılar ve zorla girdiler” diye olayı anlattı.
FBI sözcüsü Beth Anne Steele, olayla ilgili olarak, “Arama izinleri gizlidir... ve gizli kalmaya devam edeceğini tahmin ediyorum” dedi.
Gazetenin iddialarına göre FBI, aktivistlerin evlerinde “hükümet karşıtı ya da anarşist literatür ya da marteryal” ve “suçlarla ilgili belge veya iletişim araçları” arıyor. Bu belgelere ulaşmak içinse aranan eşyalar, aktivistlerin kullandıkları not defterleri, günlükler, mektup ya da taslaklar, adres defteri gibi yazılı ya da elektronik belgeler olarak gösteriliyor ve aramaların yalnızca bunlarla sınırlı kalınmayarak kapsamlı bir şekilde yapıldığı bildiriliyor.
İşgal et eylemleri, ABD’nin finans merkezi olan Wall Street’te bir grup eylemcinin adaletsiz gelir dağılımını, yolsuzluğu ve büyük şirketlerin ABD politikaları üzerindeki etkisini protesto etmek amacıyla 17 Eylül 2011’de bir araya gelmesiyle başlamış, kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştı. (DIŞ HABERLER)    

www.evrensel.net