03 Şubat 2018 11:22

7 kişilik Hanas ailesi de Alipaşa’dan zorla çıkarıldı

Uzun süredir Sur'daki yıkıma direnen 7 kişilik Hanas ailesi, gece evlerine gelen zabıta ve çevik kuvvetin zoruyla taşınmak zorunda kaldı.

Paylaş

Esra Solin DAL

Uzun süredir Sur'daki yıkıma direnen 7 kişilik Hanas ailesi, gece evlerine gelen zabıta ve çevik kuvvet polislerinin zoruna dayanamayarak taşınmak zorunda kaldı. Murat Hanas, 1993’te Lice’deki köylerinden, şimdi de Sur’daki evlerinden sürüldüklerini söyledi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının ardından Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “Kentsel dönüşüm” adı altında gerçekleşen yıkım devam ediyor. Sur’un diğer mahallelerinde halk yıkıma karşı direnmeye devam ederken Alipaşa mahallesindeki Talu sokakta bulunan son 2 ev de çevik kuvvet polislerinin zoruyla boşaltıldı. Yıkımın başından beri evini terk etmeyen Murat Hanas, gece saatlerinde evine gelen çevik kuvvet polisleri tarafından tehdit edildiğini iddia etti. Hanas ailesi baskılara dayanamayarak evlerini Şehitlik mahallesine taşımak zorunda kaldı.

‘DEVLETİN MAĞDUR ETTİĞİ KİŞİLERİZ' 

7 kişilik Hanas ailesi, 1993 yılında Lice’nin Kutlu (Bamitne) köyünden göç etmek zorunda kalarak Sur’a taşındı. 25 yıldır Sur’da yaşadığını ve devletin ikinci kez kendilerini evlerinden sürdüğünü söyleyen Hanas, “Devlet daha önce  zorla köylerinden çıkardığı insanlara ‘terör mağduru’ dedi. Şimdi de aynısını Sur'da yaşıyoruz. Şimdi bu tanımı Sur halkı için yapıyor. Ben çocukken Lice’de yaşadığımı şu anda çocuklarım yaşıyor. Biz devletin mağdur ettiği kişileriz” diye konuştu.

‘KARAR YOK BELGE YOK AMA ZORLA EVDEN ÇIKARDILAR’

Kendisine ait evde kalmaya devam ettiği için baskılara maruz kaldığını ifade eden Hanas, “Her fırsatta beni evimden çıkaranlar, yarın gittiğim yerden de çıkarabilirler. Yani hep onlar mı belirleyecek nerede yaşayacağımızı. Bunun için kendi evimden çıkmak istemedim. Çıkmayı reddettiğim için dün gece devletin kolluk güçleri evime geldi. Çevik ve zabıtalar ‘buradan çıkmazsanız sizi gözaltına alıp pılınızı pırtınızı toplar aşağıya atarız’ dedi. Elinizde herhangi hukuki bir belge var mı diye sordum.  Hayır dediler. Ben yıkım izniniz var mı dedim. Polis bana 'ne yıkım kağıdı, ben anlamam yıkım kağıdı falan çok istiyorsan gidelim karakola kağıt üstünde bir şeyeler yaparız' dedi. Ben de böyle şey mi olur diye itiraz ettim tekrar sordum mahkeme kararınız var mı diye. Polis ‘hayır öyle bir şey yok’ dedi. Bu ilk değil her gün benim kapıma geliyorlar çocuklarımın gözü önünde çıkın evden diye zorluyorlar” ifadelerini kullandı. 

‘TOKİ ÇIKARSA OTURURSUN ÇIKMAZSA EV GİTTİ’

Evlerinden zorla çıkarılan Sur halkının TOKİ’nin verdiği konutlarda yaşamak istemediğini aktaran Hanas, TOKİ’ye kayıt yaptırmadığını ve kimsenin de başvurmasını tavsiye etmediğini belirtti. Hanas, “TOKİ’ye başvuran kişilerin nerede ve nasıl bir evde yaşayacağından haberi yok, durumu öğrenmek isteyen vatandaşa hiçbir şekilde bilgi verilmiyor. Dalga geçer gibi ‘şans bu, çıkarsa oturursun çıkmazsa evin gitti şansına küs’ deniyor. Madem o kadar iyi niyetlisiniz  evimi yıkmak yerine  yenileyip bana versinler TOKİ bana lazım değil” diye belirtti. (Diyarbakır/MA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Finlandiya’da işçiler, işsizlerin hakları için grev yaptı

SONRAKİ HABER

Hamas, Trump'ın "Ortadoğu Planı"na karşı çıkacaklarını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa