03 Şubat 2018 07:52

AB’den Türkiye’ye yargıdaki uygulamalarla ilgili eleştiri

AB, Af Örgütü yöneticisinin tekrar tutuklanması, TTB yöneticilerinin gözaltına alınması ve Alpay ve Altan kararları ile ilgili Türkiye'yi eleştirdi.

Paylaş

AB Af Örgütü yöneticisinin tekrar tutuklanması, TTB yöneticilerinin gözaltına alınması ve AYM’nin iki gazeteciyle ilgili verdiği hak ihlaline kararına karşın alt mahkeme kararıyla tutukluluğunun devam ettirilmesi üzerine Türkiye’de hukuki çözüm yolunun artık şüpheli olduğuna işaret etti; AYM kararının da acilen uygulanmasını istedi.

Cumhuriyet’ten Duygu Güvenç’in haberine göre, AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Genişlemeden sorumlu Komiser Johannes Hahn, yaptıkları yazılı açıklamada Uluslararası Af Örgütü Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın serbest bırakılmasına yönelik kararın tersine çevrilerek tutuklanmasını, TTB Yöneticilerinin gözaltına alınmasının Türkiye’de “hukukun üstünlüğü ile yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı” ilkelerinin altını oyan endişe verici gelişmeler olarak tanımladı.

Açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’nin son kararına rağmen iki gazetecinin tutukluluk hallerinin devam ettirilmesi de dahil olmak üzere; mahkeme kararlarının uygulanmaması, sadece hukukun üstünlüğüne zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda, etkin bir hukuki çözüm yolunun varlığına dair ciddi şüpheler doğurarak talihsiz bir örnek yaratma riski taşımaktadır” denildi. AB, AYM’nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan ile ilgili verdiği hak ihlali ve serbest bırakılmalarına yönelik kararın biran önce uygulanmasını isterken, “gazeteciler gecikmeksizin serbest bırakılmalı” dedi. Açıklamada, “Hukukun üstünlüğü ve temel özgürlükler alanında somut ve kalıcı iyileşmeler, AB-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından yaşamsal niteliğini korumaktadır” denildi. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Esenyurt'ta 10 aracın karıştığı zincirleme kaza: 12 yaralı

SONRAKİ HABER

Bayrampaşa'da metroda genç bir kadın taciz edildiğini söyledi, erkek linç edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa