03 Şubat 2018 03:16

CHP’de kurultay: Yarış liderlikte değil parti meclisinde

Bugün Ankara'da toplanacak olan CHP 36. Olağan Kurultayı 2 gün sürecek. Genel başkanlık yarışının Kılıçdaroğlu ile İnce arasında geçmesi bekleniyor.

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

CHP 36. Olağan Kurultayı bugün Ankara’da toplanıyor. Kılıçdaroğlu’nun yeniden genel başkan seçilmesi beklenen kurultayda, delegeler parti meclisi için yarışacaklar. 

CHP 36. Olağan Kurultayı bugün Ankara Spor Salonu’nda toplanıyor. İki gün sürecek olan kurultayda bugün genel başkan seçimi, yarın da 60 kişilik parti meclisi ve 12 kişilik bilim yönetim kültür platformu seçimleri yapılacak. 1266 delegenin bulunduğu kurultayda 600’e yakın parti meclisi adayının olduğu belirtiliyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı 3 genel başkan aday adayının olduğu kurultayda, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, İstanbul Barosu eski Başkanı Ümit Kocasakal ve YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun genel başkan adaylığı için en az 126 delegeden oy alması gerekiyor. Ancak Kocasakal ve Eminağaoğlu’nun yeterli imzayı toplayamayacağı konuşuluyor. Kılıçdaroğlu ve İnce arasında geçmesi beklenen genel başkanlık yarışında çarşaf liste eğilimi yüksek. 

KILIÇDAROĞLU ANAHTAR LİSTEYİ DAR TUTTU

Kılıçdaroğlu’nun yeniden seçilmesi beklenen kurultayda, milletvekilleri delege üzerinde Adalet Yürüyüşü’nün etkisinin olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle seçimlerdeki asıl yarış Parti Meclisi’nde olacak. Çünkü MYK üyeleri parti meclisinde belirleniyor. Kıılıçdaroğlu’nun belirlediği anahtar listenin ise 52 kişiden oluştuğu ifade ediliyor. Önceki kurultayda bu sayı neredeyse iki katıydı. 60 kişiden oluşan CHP Parti Meclisi’ndeki 52 üye çarşaf liste yöntemi ile kalan 8 kişi ise Bilim Yönetim ve Kültür Platformu üyeleri arasından seçiliyor. 

BÖKE VE CİHANER’İN ÇAĞRISI

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner birlikte kaleme aldıkları “Gelecek için” başlıklı metin ile kurultayın seçimlere indirgenmemesi, olağanüstü koşullarda olağan yöntemlerin bırakılarak Meclis’ten çekilmenin dahi değerlendirilmesi gerektiğini önermişti. Parti içinde bu çağrının entelektüel düzeyde dikkat çektiği ama delege düzeyinde karşılık bulamadığı ifade ediliyor. Böke ve Cihaner’in tüzük değişikliği için kurultayda parti meclisi üye sayısının 80 kişiye çıkarılması, il başkanlarının parti meclisi toplantılarına katılabilmeleri ve blok listenin tüzükten çıkarılması gibi önerileri olacağı ifade ediliyor.

GÖZDEN KAÇAN DİNAMİKLER

CHP Kurultayı’nın gözden kaçan dinamiklerinin de bu kurultayda etkili olabileceğine dikkat çekiliyor. Canan Kaftancıoğlu’nın il başkanı seçilmesine yol açan İstanbul’daki gözle görülür rüzgarın yanı sıra seçimlerde milletvekili çıkaramadığı için hesaba katılmayan ama delegeler arasında nicel bir etkisi olan Karadeniz ile doğu ve güneydoğuda bulunan illerdeki delegenin tutumunun da hesaplara katılması gerektiği ifade ediliyor. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Safranbolu'daki yangında tarihi 2 ev kullanılamaz hale geldi

SONRAKİ HABER

Aksaray'da muhtar seçim vaadi olarak "Otizmli çocukları okuldan göndereceğim" demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa