03 Şubat 2018 03:10

İşçilere fazla mesai dayatması

Mersin Şehir Hastanesinde, Tepe Servis ve Yönetim AŞ'ye bağlı çalışan işçilere fazla mesai dayatan yazı imzalatıldı.

Paylaş

Halil POLAT
Mersin

Mersin Şehir Hastanesinde, Tepe Servis ve Yönetim AŞ’ye bağlı çalışan temizlik, güvenlik, atık, oda destek ve yemekhane işçilerine imzalamaları için yollanan yazıda, gece vardiyasında 7,5 saatten fazla çalışmaları istendi. Aralarında birlik olmadığı için her işçinin imzalamak zorunda kaldığını belirten bir işçi, “Bugün zor şartlar altında yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Çalışma koşullarımızı giderek ağırlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.

Mersin Şehir Hastanesinde Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş Sendikası üyesi işçilere, “Tepe Servis ve Yönetim AŞ Personel Baş Müdürlüğüne” başlıklı bir yazı gönderildi. İşçilerden imzalamaları istenen kağıtta “İş yerimin gerekli görmesi halinde 6645 sayılı kanunun 37. maddesiyle eklenen hususu da kapsamak üzere 4857 sayılı İş Kanunun 69. maddesi hükümleri doğrultusunda yedi buçuk saatin üzerinde gece çalışması yapmayı kabul ve taahhüt ettiğimi, işbu belgeyi okuyarak ve anlayarak imzaladığımı beyan ederim” ifadeleri yer aldı. 

İşçiler henüz ne yapacaklarını değerlendirdikleri sırada Tepe Servis ve Yönetim AŞ’nin hastanedeki sorumlu şefinden bir mesajda geldiğini aktardı. İşçilere gelen mesajda şu ifadeler yer aldı: “Arkadaşlar, üst yönetim tarafından alınan karara itiraz şeklinde gayri resmi imza toplatılması Tepe Servis yönetmenliğine göre imza atan, böyle bir girişime öncü olan kişi ve kişilerin iş akitlerinin fesh edilmesi demektir. Bu mesajı dikkate almayan ve böyle bir gayri resmi usulsüzlüğe devam eden kişilerin tespiti durumunda disiplin yönetmenliği uygulanacaktır.”

SENDİKA ‘SAKINCA YOK’ DEDİ

Şirket bünyesinde çalışan bir işçi, durumu örgütlü oldukları Hizmet-İş Sendikasına bildirdiklerini ve bilgi almak istediklerini söyledi. Sendika avukatlarından biriyle görüştüklerini ifade eden işçi, “İmzalamanız yönünde bir sakınca yoktur şeklinde açıklama yaptı. Çalıştığımız arkadaşlar işimizden oluruz korkusuyla imza atıyorlar. Ve birçok kişi de şu anda bu kağıda imza atmış durumda” dedi.

Çalışan işçiler arasında birliğin olmadığını vurgulayan bir işçi, “Zaten mevcut koşullarda çalışma ve yaşam koşullarımız bizi zor durumlara sokarken şimdi onu daha da zorlaştırmayı hedefliyorlar. Çok az ücret almamıza ve gerçekten geçinemememize rağmen işçiler arasında bir birlik olmadığı için imza atmak zorunda kaldık. Ayrıca 7,5 saatten fazla çalıştırıldığımız takdirde alacağımız ek ücret var mı? Varsa ne kadar? Kimse bu konularda bize bir açıklama yapmıyor. Sürekli kendi çıkarları etrafında düzenleme yapan patronlar bize gelince en küçük bir hak alma mücadelemizin önünü, kimse harekete geçmeden önce kesiyor. Bu yapılan bizi sindirmektir, emeğimizi daha fazla sömürmektir. Bugün günlük ortalama aldığımız yevmiye 43 lira iken işe gelmediğimiz her bir gün için 50 lira bizden kesinti yapıyorlar. Bu durum kabul edilemez’ dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Buca Belediyesi İşçileri: Savaş bizim yararımıza değil

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa