14 Ağustos 2012 15:54

Tutuklu öğrenciler eğitim hakkını satın almak zorunda kalıyor

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü öğrenci sayısı 3 bine yaklaşırken, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi’nin (TÖDİ) hazırladığı rapora göre, cezaevlerinde öğrencilere eğitim hakkı ya tanınmıyor ya da mevcut uygulamalarla öğrenciler, eğitimlerini sürdürmekten caydırılıyor.İnsan Hakları Evrensel Bild

Tutuklu öğrenciler eğitim hakkını satın almak zorunda kalıyor
Paylaş

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 26. maddesinde bulunan “Herkes eğitim hakkına sahiptir. Eğitim, en azından ilk ve temel eğitim aşamasında parasızdır” maddesini hiçe sayan Türkiye’deki cezaevi koşullarında öğrenciler, eğitimlerini sürdürebilmek için birçok sorun yaşıyor. Sınava girmesi uygun bulundukları zaman bile birçok zorlukla karşı karşıya kalan öğrenciler, sınavlara girebilmek için cezaevinden sınava gireceği okuluna kadar bütün masraflar kendilerine ödetiliyor. Öğrenciyi sınavlara götüren ring araçlarının masraflarından tutun da sınava götüren personelin yeme, içme, barınma ihtiyaçları da öğrenciden alınıyor. 2 bin TL’ye varan masraflar yüzünden birçok öğrenci sınava giremiyor.

‘YARGI YILDIRMANIN ARACI OLARAK KULLANILIYOR’

Bunun yanı sıra öğrencilere sınava hazırlanmaları için verilen materyallerin geç ulaşması veya hiç verilmemesi, askerlerin güvenlik adı altında bütün sınav boyunca öğrencinin yanında yoğunlaşmayı etkileyecek şekilde davranmaları, öğrencinin sınava gireceği odaların dar ve penceresiz olması öğrencinin strese girmesine ve sınavlarda başarısız olmasına neden oluyor.

Galatasaray Üniversitesi Araştırma Görevlisi Seçil Doğuç, tutuklanan öğrencilerin öğrencilikten çıkarılması değinerek, kayıt yenileme, sınava girmeme, eğitim koşullarının sağlanmamasından kaynaklı durumlar olduğu için öğrencilerin eğitimlerini sürdüremediğini belirtti. Yargının düşüncelerini demokratik araçlarla muhalefet eden herkesi itibarsızlaştırmaya çalıştığını söyleyen Doğuç, yıldırmanın, susturmanın bir aracı olarak yargının kullanıldığını belirtti. Doğuç, “Devletin keyfi şiddeti karşısında gençlerin çok daha kırılgan bir zeminde bulunduğu için” öğrencilerin sorunlarıyla ilgilendiklerini ifade etti.

‘ÖĞRENCİLERİN OKULLA İLİŞKİLERİ KESİLİYOR’

Tutuklanan öğrencilerin haklarında bir iddianame hazırlanmadan YÖK Disiplin Yönetmeliği tarafından okullarda en ağır disiplin cezalarının verildiğini ifade eden Doğuç, en ağırının da okulla ilişkilerinin kesilmesi olduğunu dile getirdi. Doğuç, “Eğitim anayasal bir haktır. Anayasal güvence altına alınmış olmasına rağmen YÖK Disiplin Yönetmeliği’ne dayandırılarak, öğrencilere sayısız soruşturmalara açılmakta, kayıtları öğrencilerden habersiz silinmekte, öğrencilerin eğitimleri ile ilgili bilgi edinme talepleri yanıtsız bırakılmaktadır” dedi.

‘SINAVLAR NORMAL KOŞULLARDA YAPILMALI’

Cezaevinde eğitimlerine devam edebilmesi uygun bulunan öğrencilerin yaşadığı sıkıntılara da değinen Doğuç, sınavlarına girmesi uygun bulunan öğrencilerin bu hakkı devletten satın almak zorunda bırakıldığını ve öğrencilerin transfer masraflarından, personelin ihtiyaçların kadar bütün masrafları ödemeye mecbur bırakıldığını ifade etti. Cezaevindeki tüm masrafların kamu bütçesinden karşılanması gerektiğini söyleyen Doğuç, ceza infaz kurumunda sınavların yapılması durumunda da masrafların öğrenciye ödetilmemesi gerektiğini kaydetti. Sınava girecek öğrencilerin moralini bozacak şeylerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Doğuç, “Sınavlar normal koşullara en yakın şekilde yapılmalıdır. Öğrencileri rahatsız edecek gürültülü ve stresli bir ortam olmamalı” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TEDAŞ işçilerinin davası ertelendi

SONRAKİ HABER

Malezya’da internet eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...