Milli Eğitim Bakanı: ‘Kapanma partisi’ özel yaşam

Milli Eğitim Bakanı: ‘Kapanma partisi’ özel yaşam

Urfa'da ortaokulda düzenlenen 'kapanma partisi'yle ilgili Bakan İsmet Yılmaz, 'Okuldaki uygulama özel yaşama ilişkindir' dedi.

Urfa'ya bağlı Bozova’nın Hacılar Ortaokulu’nda düzenlenen ‘kapanma partisi’’ adlı etkinliği ortaya çıkaran  CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın Bakan İsmet Yılmaz’a yönelttiği altı maddelik soru önergesi geri gönderildi.

Ortaokul öğrencilerini tesettüre sokan  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni G.İ.’nin yönetmelik dışı uygulamasına ilişkin sorularını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yönelten Yarkadaş, TBMM Başkanı Kahraman’ın engeliyle karşılaştı. Yarkadaş’ın verdiği bilgiye göre, TBMM Başkanı Kahraman, “Okuldaki uygulama özel yaşama ilişkindir, bunlara ilişkin soru soramazsınız” diyerek önergeyi geri 
gönderdi. 

İsmail Kahraman’ın tavrına tepki gösteren Yarkadaş, “Meclis Başkanlığı koltuğunda oturan kişi, içinde ‘laiklik’ kavramı geçen her soruyu geri göndermeyi alışkanlık haline getirdi. Soruları okuyup okumadığından bile şüpheliyim” dedi. Yarkadaş, Kahraman’ın muhalefetin denetim görevini yerine getirmesini engellemek için görevini kötüye kullandığını ve ‘tıkaç’ haline geldiğini de belirtti. Yarkadaş, şöyle konuştu: “MEB İsmet Yılmaz’a ‘Bu konuyu da geçiştirecek misiniz? Soru önergelerine neden cevap vermiyorsunuz? Size şu ana kadar kaç soru önergesi geldi?’ diye sordum aynı önergede... İsmail Kahraman bu sorumu da ‘Bunlar özel yaşama ilişkindir. İç tüzüğün 96 ve 97. maddesine göre bunlar özel yaşama ilişkin sorulardır’ gerekçesini gösteriyor.”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş “Kahraman bu tavrıyla bilinçli bir tutum sergiliyor. Soruları geri göndererek, muhalefetin denetim görevini yerine getirmesini engelliyor. Ayrıca, gerici ve şeriatçı uygulamaların hamisi rolünü üstleniyor ve  ettiği yemine bağlı kalmıyor” dedi. 
(İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 02 Şubat 2018 17:12
www.evrensel.net
ETİKETLER Urfa