02 Şubat 2018 15:30

Dink davasında tutuklu sanıkların tahliye talebine ret

Hrant Dink davasında sanık ve avukatların tahliye talepleri reddedildi, bir sonraki duruşma 12, 13, 15 ve 16 Mart'a ertelendi.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davanın görülen duruşmasında sanıklar ve avukatları tahliye talebinde bulundular. Tahliye taleplerini reddeden mahkeme, bir sonraki duruşmayı 12, 13, 15 ve 16 Mart tarihlerine erteledi.

Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan Emniyet, İstihbarat ve jandarma görevlilerinin yargılandığı davanın 67’inci duruşması Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada bir kısım tutuklu ve tutuksuz sanık ile avukatlar hazır bulundu. 

‘ÖNCE ERGENEKON, BALYOZ ŞİMDİ DE FETÖ’ 

Tahliye talebi alınan sanıklardan Okan Şimşek’in avukatı, müvekkilinin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 10 yıl önceki delillerle, hem anayasal düzeni yıkma, hem Dink’i öldürme, hem de FETÖ üyesi olmak iddiasıyla tutuklandığını söyledi. Şimşek’in avukatı müvekkilinin 19 aydır tutuklu yargılandığını belirterek, “Deliller aynı ama değişen tek şey 15 Temmuz’un yaşanması. 15 Temmuz 2006’da Dink cinayeti ihbarı yapıldığı halde önlem almamakla suçlanıyor müvekkilim. Ancak Dink’in öldürüleceği ihbarı 15 Ekim 2005’de ve 15 Şubat 2006’da İstanbul Emniyeti’ne gitmişti” dedi. Dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz de Dink cinayeti davasının, önce Ergenekon, sonra Balyoz, şimdi de FETÖ ile bağlantılandırılmaya çalışıldığını söyledi. FETÖ üyesi olmadığını ifade eden Öz, tahliyesini talep etti. 

BAKIRCIOĞLU TANIK TALEBİNDE BULUNDU

Sanıklar ve avukatlarının tahliye taleplerinin ardından Dink Ailesi avukatı Hakan Bakırcıoğlu da talepte bulundu. Bakırcıoğlu, dönemin Trabzon Jandarma görevlilerinden Gökhan Arslan, Ali Oğuz Çağlar, Hüsamettin Polat, Hasan Gözalan, Uğur Erdoğan, Nazmi Tamer ve er Recep Koçpınar’ın tanık olarak dinlenmesini talep etti. 

Mahkeme, Bakırcıoğlu’nun bir kısım Trabzon Jandarma görevlisinin dinlenmesi yönündeki talebinin daha sonra değerlendirilmesine karar verdi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, tahliye taleplerini reddederek bir sonraki duruşmayı 12, 13, 15 ve 16 Mart tarihlerine erteledi. Önümüzdeki celse, İstanbul Jandarma eski istihbarat görevlisi Yavuz Karakaya ile dönemin İstanbul Jandarma TİM komutanı Muharrem Demirkale dinlenecek. 
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TGS’nin ARD’deki toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık

SONRAKİ HABER

Yazar Hanım Koçyiğit’ten fantastik roman: Elké

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...