02 Şubat 2018 14:28

Çocuklar İzmir Büyükşehir Belediyesinden kreş istedi

Devam eden TİS görüşmelerinde kreş sorununa dikkat çekmek isteyen Tüm Bel Sen'liler İzmir Büyükşehir Belediyesinde çocukları ile birlikte kreş istedi.

Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesinde binlerce kamu emekçisinin ilgilendiren TİS görüşmeleri devam ediyor. Belediye çalışanlarının taleplerinin başında ulaşım, yemek ve kreş bulunuyor. Kreş sorununu gündeme getirmek isteyen Tüm Bel Sen İzmir 1 Nolu Şube üyeleri büyükşehir binasına çocukları ile birlikte geldi. 

Yapılan açıklamada çocuklar için kreşler açılması istendi. Basına açıklamada bulunan Şube Başkanı Çağdaş Yazıcı, kreşin bir hak olduğunu belirterek "Giderek yoksullaşan, çalışma koşulları ağırlaşan bizlerin en temel ihtiyaç, en basit haklardan yola çıkarak ortaya koyduğumuz talepler yıllardan beri görmezlikten geliniyor.Büyükşehir idaresi, Türkiye’deki pek çok işveren gibi, daha doğrusu herhangi bir işveren gibi çalışanları bir maliyet unsuru, çalışanların taleplerini ise şımarıklık olarak görüyor. Çalışanların taleplerine kulaklarını tıkıyor. Sarı sendikalarla kurulan Toplu Sözleşme Masaları’nda en basit talep ve ihtiyaçlarımız gündem dahi olmuyor. En çok göz ardı edilen taleplerimizden biri de kreş" dedi. 

'KREŞ MEVZUATTA YER ALIYOR'

Mevzuatta kreşin yer aldığını ifade eden Yazıcı şunları söyledi "Büyükşehir Belediyesi eğitimin ve hatta çocuk bakımının dahi gericileştirildiği; bu alanın cemaatlere, gerici yapılara teslim edilmeye çalışıldığı bu dönemde, kamuda bir maliyet unsuru olarak görülüp eritilmeye çalışıldığı bu dönemde hâkim görüşleri mi paylaşıyor? Bu duruma razı mı? Bu konuda hiçbir yükümlülüğünün olmadığını mı düşünüyor? Yukarıda tarif ettiğimiz gibi kreş bir haksa, çocuklarımızı seküler, eşitlikçi, özgürlükçü alanlarda büyütmek istememiz bir haksa bu hakkın hayata geçmesi konusunda neden bu kadar isteksiz? 0–6 yaş grubu çocuklar için en az 50 çalışanın bulunduğu işyerlerinde ve 50’den az çalışanın bulunduğu işyerleri için çalışma alanına yakın ortak bebek bakım üniteleri ve kreşler açılmalıdır.Bu hizmet bütün çalışma alanlarında verilmeli ve kreşlerde yeterli sayıda uzman personel bulundurulmalıdır". (İzmir/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Babil Kültür'de Ahmet Tulgar söyleşisi

SONRAKİ HABER

İller Bankası'nın belediyelere vereceği yeni kaynağını AKP dağıtacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa