01 Şubat 2018 18:16

Almanya’daki basın özgürlüğü tartışması mahkemeye taşındı

Almanya’da yurt dışındaki gazetecilerin dış istihbarat teşkilatı tarafından izlenmesine olanak tanıyan yasayla ilgili tartışmalar mahkemeye taşındı.

Paylaş

Almanya’da yurt dışındaki gazetecilerin dış istihbarat teşkilatı Federal Haberalma Servisi (BND) tarafından izlenip dinlenmesine olanak tanıyan yasayla ilgili tartışmalar mahkemeye taşındı. Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, beş sivil toplum kuruluşu, insan hakları savunucuları ve gazeteciler; basın özgürlüğü açısından tartışma yaratan kanuna itiraz için Federal Anayasa Mahkemesine başvurdu. Karlsruhe’deki mahkemeye yapılan itirazda, yabancı gazetecilerin izlenmesine izin veren BND yasasının basın özgürlüğünü ve iletişimin gizli olması hakkını ihlal ettiği savunuluyor. 

DW Türkçe’nin haberine göre Sınır Tanımayan Gazeteciler Almanya Başkanı Christian Mihr, yazılı açıklamasında “Yasa Federal Haberalma Servisi’ne yurt dışındaki gazetecileri sınırsız bir şekilde izleme ve elde edilen bilgileri diğer istihbarat örgütleriyle paylaşması izni veriyor” diyerek bunun “Basın özgürlüğüne kabul edilemez bir kısıtlama” getirdiğini belirtti.

Alman Gazeteciler Sendikası (DJV) Başkanı Frank Überall da bu yasa sayesinde BND’nin hiç kuşku yaratmadan Almanya dışında telefonları dinleyebileceğini, interneti izleyebileceğini belirtti. 

‘ARAŞTIRMACI GAZETECİLİK KISITLANACAK’

Tartışmalı yasanın özellikle araştırmacı gazeteciliği kısıtlamasından kaygı duyuluyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, bu yasa nedeniyle farklı ülkelerin istihbarat birimleri arasında işbirliğine de yasal bir zemin hazırlandığını, örneğin BND Washington Post’u izlerken, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) da Alman medyası çalışanlarını takibe alabileceğine dikkat çekiyor.

Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru yasada gereken değişikliklerin yapılması için bir ümit olarak görülüyor. Başvuruyu yapanlar arasında Sınır Tanımayan Gazeteciler Almanya Şubesi’nin yanı sıra örgütün Fransa’daki merkezi, Alman Gazeteciler Sendikası (DJV), Alman Gazeteciler Birliği (DJU), Araştırma Ağı (Netzwerk Recherche), Doğu Avrupa Haber Ağı (n-ost), Özgürlük Hakları Derneği ile Alternatif  Nobel Ödülü sahibi Azeri gazeteci Hatice İsmailova, Cennet Belgeleri’nin ortaya çıkarılmasında çalışan Meksikalı gazeteci Raul Olmas gibi isimler bulunuyor. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suriye: Topraklarımıza giren yabancılar işgali temsil ediyor

SONRAKİ HABER

Ağlayan zihinsel engelli öğrenciyi darbeden 6 kişi açığa alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa