01 Şubat 2018 18:06

Gazeteci Taşkın’ın tutuklanması Meclis gündeminde

HDP'li Aycan İrmez, Gazeteci Seda Taşkın'ın, serbest bırakıldıktan sonra savcının itirazı üzerine tekrar tutuklanmasını Meclis gündemine taşıdı.

Paylaş

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Muş’ta 20 Aralık tarihinde “hakkında ciddi ihbar var” denilerek gözaltına alınıp, “adli kontrol” şartı ile serbest bırakılan Mezopotamya Ajansı (MA) Muhabiri Seda Taşkın’ın, savcılığın itirazı üzerine tutuklanmasını Meclis gündemine taşıdı.  

İrmez, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerinin, etkin gazetecilik yapan gazetecileri “hedef”  gösterdiğini belirtti.

HDP’li İrmez verdiği önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi: “Gazeteci Seda Taşkın’ın tutuklanmasının hukuki dayanağı nedir? Gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklamaların bir baskı ve sindirme politikası olarak Hükümet tarafından uygulandığı tüm dünya kamuoyunun malumudur. Seda Taşkın’ın tutuklanması da bu siyasetin bir parçası mıdır? Türkiye’de cezaevlerinde kaç gazeteci vardır? Bu gazetecilerin yargılanma gerekçeleri nelerdir? Gerekçeler arasında iktidarınızın rahatsız olduğu kaç habercilik faaliyeti bulunmaktadır?

Son 15 yılda gazetecilere uyguladığı şiddet işkence ve cinayet nedeniyle kaç güvenlik görevlisi yargılanmıştır? Bunlardan kaçı hangi cezaları almıştır?” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP’den 3 günlük konferans

SONRAKİ HABER

Macron’un tiyatroya gittiğini söyleyen gazeteciye soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...