01 Şubat 2018 17:53

HDP’den 3 günlük konferans

HDP 11 Şubat'taki büyük kongre öncesi 2-4 Şubat'ta yapacağı 3 günlük konferansta mücadele hattını belirleyecek.

Paylaş

HDP’nin 11 Şubat tarihinde yapılacak olan büyük kongresinde son viraja girildi. 2-4 Şubat tarihlerinde yapılacak 3 günlük konferanslarla HDP’nin mücadele hattı belirlenecek ve kongreye önerilmek üzere kimi karar tasarıları oluşturulacak. 

Kongre sürecine tabanını dahil etmek amacıyla yerellerden başlattığı konferansları tamamlayan HDP, kongreden önce yapacağı genel konferanslarla bu süreci tamamlamış olacak. 

3 GÜNLÜK KESİNTİSİZ KONFERANS

Ankara Plaza Otel’de bugün yapılacak olan HDP 2. Genel Kadın Konferansı’ndan sonra 3-4 Şubat tarihlerinde aynı yerde HDP Genel Konferansı gerçekleştirilecek. Ayrı ayrı düzenlenecek her iki konferansa 500’er delegenin katılması bekleniyor. 

 Yine HDP Genel Konferansında ise tutuklu Selahattin Demirtaş’ın mektubu okunacak. Bölge konferanslarda aday olmayacağını bir mektupla açıklayan Demirtaş, genel konferans delegasyonuna da göndereceği mektupta partisinin kongresine ve geleceğine dair görüş ve düşüncelerini paylaşması bekleniyor. Edinilen bilgilere göre, konferansta esas olarak HDP’nin önümüzdeki dönem mücadele perspektifi ele alınacak ve bunun üzerinden kimi karar tasarıları görüşülecek. Siyasi süreç, örgütsel durum ve karar tasarılarıyla resmi gündemiyle toplanacak olan konferanslarda, siyasal süreç konusunda Türkiye’de yaşanan gelişmeler, Afrin’e yönelik saldırı, OHAL rejimi, tecrit, cezaevlerinde tek tip elbise dayatması ve bütün bunlara karşı verilmesi gereken mücadeleler ele alınacak.  

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Kongre Komisyonu Üyesi Sezai Temelli Mücadele ortaklıkları açısından “demokrasi güçleri ile savaş karşıtlarının, kadın mücadele yürütenler ile çevre mücadelesi verenlerin” bir araya gelmesinin gerekliliğine işaret eden Temelli, “Toplumun faşizm ve savaşa karşı korunması için toplumun örgütlenmesini ele alacağız” dedi. (Ankara/MA)


ADANA'DA HDP’DEN KONGRE ÇAĞRISI

HDP Adana İl Örgütü 11 Şubat 2018 tarihinde Ankara Spor Salonu’nda gerçekleşecek olan HDP 3’üncü Olağan Kongre’ye çağrı yaptı. HDP İl Binası’nda gerçekleşen basın toplantısında konuşan HDP İl Eş Başkanı Gülseren Tural, kongrenin barış ve demokrasi mücadelesini çok daha güçlü ve sonuç alıcı bir sürece taşıma amacı taşıyacağını ifade etti. Faşizme karşı şimdi tüm toplumsal muhalefet ve halklarla birlikte mücadelenin ilk günü olacağını dile getiren Tural, “3’üncü Olağan Büyük Kongremiz’de kitlesel olarak vereceğimiz tarihi mesaj büyük bir öneme sahiptir. Tüm halklarımızı bu tarihi çağrının yapılacağı Büyük Kongremize davet ettiğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz” dedi. Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğunu ifade eden Tural, “Türkiye demokratikleştirme fırsatı kaçmamıştır. Eğer demokrasi güçleri Türkiye halklarının demokrasi potansiyelini harekete geçirebilirse, en zayıf dönemini yaşayan bu iktidarın devrilmesi yakındır. İçinde bulunduğumuz koşullar HDP Kongresini stratejik bir kongre haline getirmektedir. 

Buradan doğru birlik, doğru ortaklık, doğru örgütlenme ve mücadele perspektifi çıkarabilirsek inanıyoruz ki demokrasi güçlerinin mücadelesinin önü açılacaktır” dedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Garzan’dan çıkarılan cenazeler hala ailelere verilmedi

SONRAKİ HABER

Operasyonların çıkmazı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa