01 Şubat 2018 16:54
Son Güncellenme Tarihi: 01 Şubat 2018 21:59

DİSK, KESK, TMMOB’den, TTB’ye destek ziyareti

DİSK, KESK, TMMOB üyeleri 11 Merkez Konsey üyesi gözaltına alınan TTB’ye destek ziyaretinde bulunarak 'TTB'nin yanındayız' dedi.

Paylaş

DİSK, KESK, TMMOB, 11 Merkez Konsey üyesi gözaltına alınan TTB’ye destek ziyareti gerçekleştirdi. Yapılan basın toplantısında emek örgütleri olarak TTB’nin yanında olunduğu vurgulandı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), 11 Merkez Konsey üyesi gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB)ye destek ziyareti gerçekleştirdi. 

Ziyaret sonrası yapılan basın toplantısına emek örgütleri yönetici ve üyeleri de katıldı. TTB Genel Merkezinde gerçekleşen basın toplantısında konuşan TTB Merkez Konsey Eski Başkanı Eriş Bilaloğlu, hekimlerin yaşamdan yana tutumlarını açıklamalarının en ufak bir yanlışlığının bulunmadığını belirtti. Bilaloğlu, Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasının da hekimlik mesleğini bilmediğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, bu saldırıların emek ve demokrasi mücadelesi veren bütün muhalif kurumlara uzun süredir devam ettiğini söyledi. Bozgeyik şöyle devam etti: “AKP’nin Ortadoğu politikasına karşı duran ve barıştan yana tutum alanların baskıya uğradığı bir süreç yaşıyoruz. Bu süreç tüm muhaliflere yöneliktir. Emek örgütleri olarak TTB’nin yanındayız.  TTB’nin açıkladığı bildiriye imza atıyoruz”.

'GÖZALTILAR UTANÇ VERİCİ'

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TTB’nin yapmış olduğu açıklamadan dolayı Merkez Konsey üyelerinin gözaltına alınmasının utanç verici olduğunu kaydetti. TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz ise, TTB’ye yönelik linç kampanyasını kınayarak, AKP iktidarının Suriye’deki savaşa mazot döktüğünü, buna karşılık barış demenin suç olarak gösterilmeye çalışıldığını belirtti. Koramaz, yanlış politikaların sonucunun halkın ödediğini vurgulayarak,  10 Ekim katliamından önce bütün uyarılara rağmen cihatçılara ses çıkarmayan bir anlayışın diktatörlük yolunda adım adım ilerlediğinin altını çizdi.

‘SAVAŞA KARŞI OLMAYAN HEKİMLİK YAPAMAZ’

Basın toplantısında konuşan HDK Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu ise “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenlere yönelik linç kampanyasını hatırlattı. Hamzaoğlu şimdi de TTB’nin baskı gördüğünü belirterek, “Savaşa karşı olmayanlar hekimlik yapamaz. Hekimliğin doğasında savaşa karşı olmak var. Sağlık Bakanlığını istifaya çağırıyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

 


KOCAELİ DEMOKRASİ GİRİŞİMİ'NDEN KOCAELİ TABİP ODASI'NA DAYANIŞMA ZİYARETİ

Kocaeli Demokrasi Girişimi, TTB yöneticilerinin yanlarında olduğunu belirterek, Kocaeli Tabip Odası'na dayanışma ziyareti gerçekleştirdi.

Ziyarette konuşan Kocaeli Tabip Odası başkanı Prof. Dr. Aynur Karadenizli, zor bir dönemden geçildiğini belirterek, "Ama dostlarımız yanımızda, sizleri burada görmek bizleri mutlu etti. söyleyecek çok şey var ama ‘Ne yapılmalı?’ üzerinde durmalıyız. Bizim için önerileriniz önemli" dedi. 

'YÜKSEK SESLE HAYKIRACAĞIZ'

Kocaeli Demokrasi Girişimi adına konuşan Ali Buğdacı, “Bu ülkede barış, kardeşlik, özgürlük diyen herkesin şiddet sarmalı içerisinde olduğunu görüyoruz. Hep beraber diyoruz ki, biz buradayız, gidecek bir yerimiz yok. Bu topraklar bizim, birlikte yan yana olacağız. Bu karanlık böyle sürmeyecek, dayanışarak aşacağız. Biz savaşa karşıyız, bunu yüksek sesle haykıracağız" ifadelerini kullandı. 

 KESK Kocaeli Şubeler Platformu yaptığı yazılı açıklamada, “Barış talebine soruşturma açılması başlı başına sorunlu olsa da, adresleri belli olmasına rağmen ve çağrılıp ifadeleri alınmaları mümkün iken, evleri, işyerleri basılarak gözaltına alınmaları muhalif tüm kesimlere yönelik bir gözdağıdır, korkutma amaçlıdır. Hekimlerin görevi yaşatmaktır. Yeminine bağlı kaldığı için hekimler cezalandırılamaz. Gözaltına alınan TTB yöneticileri derhal serbest bırakılmalı, başlatılan işlemler sonlandırılmalıdır." (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şemdinli’de 2 asker hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa