01 Şubat 2018 16:18

Öztürk Yılmaz: Konsolosluk çalışanı IŞİD'le namaza durdu

Eski Musul Başkonsolosu CHP'li Öztürk Yılmaz: 101 günlük esaret sırasında bazı konsolosluk çalışanları IŞİD’in arkasında namaza durdu.

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Musul Başkonsolosluğu yaptığı döneme yönelik iddialar hakkında konuştu. Yılmaz, personeliyle kendisini bilinenin aksine IŞİD’in elinden MİT’in kurtarmadığını söyledi ve kendisini korumakla görevli olan özel harekatçının IŞİD’lilerin arkasında namaza durduğunu açıkladı.

“ÖSO’nun kaynağı El Kaide” dediği için hükümetin hedefi haline gelen Öztürk Yılmaz, Halk TV’de konuştu. Yılmaz, programda şunları söyledi: “101 günlük esaret sırasında bazı konsolosluk çalışanları IŞİD’in arkasında namaza durdu. Ben artık bu işin arkasında başka bir şey arıyorum, bu iş başka bir yere gidiyor. O kişi (Abdülsettar Yaşar) Arapça bilen, Musul Başkonsolosluğu basılmadan hemen önce gelen bir isim. Benim şüphelerimin olduğu bir tip, düşünce olarak IŞİD’e yakın olan bir tip. Bakın Musul baskınında bir anda ‘Arapça biliyorum’ diyerek ortaya çıkıyor. IŞİD’in belgelerini bana imzalatmak istiyor, ben reddediyorum. Döndükten sonra bunların IŞİD ile ideolojik yakınlığı olduğunu söyledim. ‘Bunlarla ilgili bir işlem yapın’ dedim. Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış, ne görevden alması bunları terfi ettirdiler. Konsolosluk çalışanlarıyla birlikte Türkiye’ye teslim edilişimizi MİT gerçekleştirmedi. O siyasilerden bir çıksın bakalım! Bir söylesinler bakalım, bizi kim getirdi? Bir tanesi çıksın benim karşıma bütün kamuoyu önünde açıklayacağım. Meydan okuyorum benimle yüz yüze bir çıksın açıklasın! Nasıl olmuş, ne olmuş, FETÖ’cüler nerede duruyormuş? Bir bir açıklayacağım…”

ÖZEL HAREKATÇI NE DEMİŞTİ?

Özel Harekat Polisi Abdülsettar Yaşar, özetle şu iddialarda bulunmuştu:
“Öztürk Yılmaz, kendini muhasebeci Kenan olarak tanıttı. Başına silah dayamadılar. Battaniyenin altına saklandı. İngilizce bildiğini DEAŞ’lılardan gizledi.
Etrafımız kuşatıldığında Arapça bilen tek ben olduğumdan ben çağrıldım. Kapıyı onlara ben açtım. Bizim buradan hemen gitmemizi bizimle herhangi bir sıkıntısı olmadığını, ilk önce terk etmemizi istediler. Öztürk Yılmaz beni kesinlikle bu işe karıştırmıyorsunuz sizin göreviniz beni korumaktır. Bizi korumakla görevlisiniz Kesinlikle hiç kimse bir tane bile mermi sıkmayacak talimatını verdi. Ben kamufle oluyorum bu işlere sen bakacaksın dedi.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TEKSİF üyesi işçilerin sendikalaşma mücadelesi sürüyor

SONRAKİ HABER

Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl, Giresun'da gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa