14 Ağustos 2012 13:57

Avrupa ekonomisi küçülme yolunda

AVRO Bölgesi’ndeki borç probleminin bir türlü aşılamaması, Avrupa ekonomilerini resesyonun eşiğine getirdi. Avrupa Birliği İstatistik Kurumu’nun (Eurostat) bugün açıkladığı rapora göre, AB ülkelerinin ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.2 daralma gösterdi. İlk çeyrekte ise ekonomi düz bi

Avrupa ekonomisi küçülme yolunda
Paylaş

AVRO Bölgesi’ndeki borç probleminin bir türlü aşılamaması, Avrupa ekonomilerini resesyonun eşiğine getirdi. Avrupa Birliği İstatistik Kurumu’nun (Eurostat) bugün açıkladığı rapora göre, AB ülkelerinin ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.2 daralma gösterdi. İlk çeyrekte ise ekonomi düz bir seyir izlemişti. İki çeyrekte üst üste küçülme yaşanması sonucu resesyon meydana geliyor.
Uzmanlar, Avrupa’daki ekonomik krizin gittikçe derinleşmesi dünyanın diğer ülkelerini de olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor. ABD’nin en büyük ihracat pazarı konumunda bulunan Avrupa’daki krizin devam etmesi, ABD ekonomisinin yanı sıra, bu yıl sonu yapılacak ABD seçimlerini de etkileyebileceği belirtiliyor.
Yüksek borç seviyesi ve rekor işsizlik sorunu yaşayan 17 üyeli ‘Avro Bölgesi’ ekonomisinin de, geçen yıl ile karşılaştırıldığında yüzde 0.4 küçülme gösterdiği kaydediliyor. Uzmanlar, Avro Bölgesi’nin amiral gemisi Almanya’nın ikinci çeyrekte yüzde 0.2 büyüme göstermesine rağmen bu ülke için de tehlike çanlarının çaldığı uyarısında bulunuyor.
Avro para birimi kullanan 16 ülke, Almanya’nın en büyük ihracat piyasasını oluşturuyor. Bu ülkelerin 6’sında resesyon yaşanması ve yüksek değere sahip ihraç ürünlerinin uluslar arası piyasalarda tutunmasının her geçen gün zorlaşması, Almanya ekonomisini de zor günlerin beklediği şeklinde yorumlanıyor.
Eurostat’a göre, ilk çeyrekte yüzde 0,4 büyüme gösteren ekonomisinin ikinci çeyrekte nispi küçülme yaşaması, ABD’nin de krize doğru sürüklenmekte olduğunu gösteriyor.
Raporda ayrıca, düşük seviyelerdeki ekonomik büyüme oranlarının, Avrupa’daki hükümet ve merkez bankalarının krizi kontrol etmelerini zorlaştırdığına dikkat çekilirken, küçülen ekonomilerin kamu maliyesini düzene sokmakta daha da zorluk çektiği vurgulanıyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kipa’da yeni dönem

SONRAKİ HABER

Sakat kalan kola zaman aşımı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...