01 Şubat 2018 10:03

AKP hükümeti KHK'lere sınırlama getiriyor

KHK’lerle istediği yasal düzenlemeleri gerçekleştiren AKP hükümeti ihtiyaçların büyük oranda karşılandığı gerekçesiyle KHK’leri sınırlandırıyor.

Paylaş

Darbe girişimi sonrasında ihtiyaç duyulan yasal düzenlemelerin kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) yapılması uygulaması, ihtiyaçların büyük oranda karşılandığı gerekçesiyle sınırlandırılıyor. Hükümet, Meclis'te bütün partilerin desteklediği kanun tekliflerini dahi KHK ile çıkarmıştı.

Habertürk'ten Saliha Çolak'ın haberine göre, AKP kaynakları, bundan sonra ihraç ya da göreve iade gibi tedbir kararnameleri dışında yasal düzenleme getiren KHK çıkarmayacaklarını belirtti. 

Bakanlıkların KHK süreçlerinde görev alan 'kanunlar-kararlar bürokratları'na da sözlü olarak, “Yasama kararnamesi çıkarılmayacak, ihtiyaçlarınızı ‘tasarı taslağı’ olarak hazırlayın” talimatı verildi. Böylece kış lastiğinden maaş zamlarına kadar birçok alanda KHK yoluyla yasal düzenleme yapıldığı bir dönem geride süreç içinde geride kalmış olacak.

Meclis yetkilileri, sözlü olarak ilgililere bildirilen yeni KHK düzeniyle ilgili yazılı bir düzenleme ya da talimat olmadığı için, acil ihtiyaç durumunda bu yetkinin her zaman kullanılabileceğini ancak bugün için yasama kararnamelerine son vermek şeklinde siyasi irade geliştiğini vurguladı.

Hükümetin OHAL ile ilgisi olmayan birçok düzenlemeyi KHK ile çıkartması, AKP'nin en yetkili organı Merkez Karar Yürütme Kurulu'nda (MKYK) da gündeme gelmişti. Cumhurbşakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'bundan sonraki KHK'ların terörle mücadele ve göreve iadelerle ilgili olması' talimatı verdiği öğrenilmişti. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avukat Özçelik: Delil oluşturma çabasından kaygılanıyoruz

SONRAKİ HABER

Asgari ücretlinin sofrasından 5 kg et, 41 kg tavuk, 50 kg pirinç, 15 kg zeytin azaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa