Avukat Özçelik: Delil oluşturma çabasından kaygılanıyoruz

Afrin operasyonuna karşı bildiri yayınladıkları için gözaltına alınan TTB yöneticilerinin avukatı Ziynet Özçelik süreci 5 Dakikada’ya değerlendirdi.

01 Şubat 2018 11:41
Son Güncellenme Tarihi: 01 Şubat 2018 13:17
Paylaş

Afrin operasyonunu eleştirdikleri için gözaltına alınan TTB yöneticilerinin ifade işlemleri devam ediyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) avukatı Ziynet Özçelik’le gözaltı sürecini değerlendirdik.

Fatih Polat’ın hazırlayıp sunduğu 5 Dakikada’ya konuk olan Ziynet Özçelik, TTB Merkez Konseyi üyelerinin, yayınladıkları barış bildirisi nedeniyle haklarında açılan soruşturmayı, evleri basılarak gözaltına alınmalarını ve ardından yaşananları aktardı.

‘BİLDİRİDEN SUÇ ÇIKARILACAĞINI DÜŞÜNMÜYORDUK’

Gözaltındaki TTB yöneticilerinin savcılık ifadesi için adliyeye sevk edileceğini söyleyen Özçelik, soruşturma konusu olan bildirinin hala TTB sitesinde yayımlanmaya devam ettiğini dile getirdi. Savaşın halk sağlığını olumsuz etkilediği ifade edilen bildiriden suç çıkarılabileceğini hiç düşünmediklerini söyleyen Özçelik, “Siz bir açıklama nedeniyle eğer insanların ifadesine başvuracaksanız davet edersiniz. Zaten suçlama konusu açıklama olduğu için o konudaki ifadelerine başvurursunuz” dedi.

'SOMUT GÖZALTI GEREKÇELERİ BULUNMUYOR'

Kanuna göre gözaltı gerekçesi sayılabilecek somut koşulların mevcut olmadığını söyleyen Özçelik, bildirinin soruşturmaya konu edildiğinde savcılığa başvuruda bulunduklarını anlattı:
“Savcılığa, ‘Her türlü bilgi istendiğinde icabet etmeye hazırız. Randevu da istiyoruz. Lütfen insanları sabaha karşı insanları evlerinden gözaltına almayınız’ dedik. Ne yazık ki açıklamayla ilgisiz biçimde bir baskın yapıldı, TTB’nin hizmet ürettiği araçlarına el konuldu, yani aslında tamamen bir delil oluşturma faaliyeti. Böyle bir açıklamanın konusu, içeriği, dili hiçbir biçimde suç oluşturamayacağı için tek tek konsey üyelerimizle ilgili bir geriye dönük dijital ve benzeri materyaller üzerinden suç oluşturma olasılığı bizi endişelendiriyor.” (EVRENSEL WEB TV)

ÖNCEKİ HABER

AYM'nin Demirtaş kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa