01 Şubat 2018 09:11

AYM'nin Demirtaş kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

Selahattin Demirtaş'ın ifade özgürlüğünün ihlaline ilişkin AYM'ye yaptığı başvuruya verilen ret kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Paylaş

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyetlerde bulunma haklarının ihlaline ilişkin yaptığı başvuru hakkında verdiği ret kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. AYM, Demirtaş'ın taleplerinin "dayanaktan yoksun" olduğunu gerekçesiyle başvuruyu reddetti.

Selahattin Demirtaş’ın, hakkında uygulanan yakalama, gözaltına alma ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması ve soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının; tutuklamaya konu suçlamaların ifade özgürlüğü ve siyasi faaliyet kapsamındaki eylemlere ilişkin olması ve tutukluluk nedeniyle milletvekilliği görevinin yerine getirilememesi nedenleriyle ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlaline ilişkin AYM'ye yaptığı başvuru hakkında karar açıklandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan AYM kararında, “Başvurucunun yasama dokunulmazlığı nedeniyle tutuklanamayacağı söylenemez. Bu nedenle başvurucu hakkında uygulanan tutuklama tedbirinin kanuni dayanağı bulunmaktadır” denildi.

Kararda “Suç şüphesini doğrulayan kuvvetli belirtilerin bulunmadığının kabulü mümkün değildir. Tutuklama kararında açıklanan kaçma şüphesine ilişkin tutuklama nedenlerinin olgusal nedenlerinin bulunduğu anlaşılmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Demirtaş'ın 17 Kasım 2016 tarihinde yapmış olduğu bireysel başvuru, "kabul edilemez" denilerek oy çokluğu ile reddedildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

RTÜK'ten TV8'e 1 milyon lira 'Allah Baba' cezası

SONRAKİ HABER

İran: Kara kutuların başka ülkeye gönderilmesiyle ilgili karar yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...