RTÜK'ten TV8'e 1 milyon lira 'Allah Baba' cezası

RTÜK, TV8’e 'Yetenek Sizsiniz' programındaki bir performansta çalan şarkıda yer alan 'Allah Baba' ifadesi nedeniyle 1 milyon lira ceza kesti.

01 Şubat 2018 08:57
Paylaş

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) TV8', 'Yetenek Sizsiniz' adlı programı nedeniyle bir kez daha cezalandırdı.

Programın 27 Aralık 2017 tarihli bölümünde sahneye çıkan “Ottoman Tiyatral Dans Grubu”, yazar Sadık Şendil’in kaleme aldığı “7 Kocalı Hürmüz” eserinde de yer alan “El Hubb” şarkısı eşliğinde performans sergiledi.

Gösteri sırasında çalan ve “Gökten yağmur gibi herif yağacak, kızlar şükredin Allah Baba’ya” ifadelerini içeren ve 7 Kocalı Hürmüz eserinde de yer alan şarkının “Toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olduğuna” karar verildi.

Oy çokluğu ile alınan kararda, Allah’a “baba” atfında bulunulmasının; Kuran’da ve İslamda değil Yahudilik ve Hıristiyanlıkta yer aldığı belirtildi. Diğer dinlerden etkileşimle zikredilmesi ve Müslümanlar açısından kutsal olan bir durumun hafife alınmasının yayın ihlali olduğu değerlendirildi.

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, söz konusu gösteri, raporda, “Bir sahne dolusu kadın dansçı, şiddetli bir biçimde erkek arzulayan, yatsıdan sonra yağmur duasına çıkar gibi dama çıkıp, bu istekleri için Allah’a dua edip yalvaran, duaların kabul edilmesi neticesinde de ‘Allah Baba’ya şükreden kadınları teatral bir biçimde canlandırmışlardır. Bu içerikte Allah; erkeksizlikten hayati düzeyde etkilenmiş kız evlatların bu yoksunluğunu erkek bolluğu ile giderecek erkek bir tanrıya, lütufkâr ve hoşgörülü bir babaya benzetilmektedir” ifadeleri ile değerlendirildi.

'TEVHİD'E AYKIRI'

Raporun sonunda, “Çoğunluğun Müslüman olduğu ülkemizde, Kuranı Kerim’deki temel inanç esası olan Tevhid’e aykırı olan, ‘Allah Baba’ tabirinin milyonların izlediği bir yarışma programında, diğer dinlerden etkileşimle zikredilmesi ve Müslümanlar açısından kutsal olan bir durumun eğlenceye vesile yapılarak hafife alınması suretiyle ihlal oluştuğu değerlendirilmiştir” denildi.

'KÜFÜR VE ŞİRKTİR'

“7 Kocalı Hürmüz” eserindeki şarkının çalındığı program ile ilgili geniş dini değerlendirmelerin yapıldığı RTÜK raporunda, “Kuranı Kerim’de, Allah’ın cinsiyet, doğurma ve doğurulma gibi insana ve diğer varlıklara atfedilen özelliklerden münezzeh olduğu açıkça ve mutlak bir biçimde belirtilmektedir. Allah’a ‘baba’ atfında bulunulması, Yahudilik ve Hıristiyanlık’ta bulunan; ancak Kuran’da küfür ve şirk olarak eleştirilen bir durumdur” ifadeleri kullanıldı.

TV8’in, “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırılık” gerekçesiyle, cezalandırılmasına oy çokluğu ile karar verildi. Karar üzerine TV8’e 1 milyon TL’nin üzerinde ceza kesileceği öğrenildi.

RTÜK, daha önce de TV8'e, 'Yetenek Sizsiniz' programında dans eden kız çocuklarına dair "tahrik edici olduğu" gerekçesiyle ceza vermişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 1 Şubat 2018

SONRAKİ HABER

AYM'nin Demirtaş kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...