01 Şubat 2018 08:13

ABD'li General Votel: YPG'ye destek vermeye devam edeceğiz

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, YPG’ye destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Paylaş

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, Suriye ve Irak’a ziyaretinin ardından telekonferansla gazetecinin sorularını yanıtladı.

Gazete Habertürk'ten Nalan Koçak'ın haberine göre, tüm dünyanın IŞİD'le mücadelede konusunda YPG'ye minnettar olması gerektiğini ifade eden Votel, ABD'nin desteğinin süreceğini söyledi.

Gösterilen inanılmaz fedakarlığın altının çizilmesi gerektiğini aktaran Votel, "IŞİD'le  mücadelede ortaklarımızın gösterdiği inanılmaz fedakârlığın altını çizmeliyiz. Irak ordusundan ve SDG’den binlerce kişi önemli şehirleri özgürleştirirken ya öldü ya yaralandı. Birkaç gün önce Rakka’daydım ve şiddetin boyutunu ilk elden gördüm. Bu çabanın çoğunu sahadaki ortaklarımız gösterdi ve kanlarını döktü. Hepimiz, küresel toplum onlara minnettar olmalı.” dedi.

Votel’e Türkiye’nin Afrin’deki operasyonuna rağmen Suriye’de YPG’yle işbirliğinin sürüp sürmeyeceği soruldu. Votel, çok net bir şekilde “Evet” yanıtını verdi:

“Onlar IŞİD'le mücadeleyi sürdürdükçe ve bölgede istikrarı sağladıkça biz de onlara desteğe devam edeceğiz. Bu hükümetimizin politikası. Türkiye’nin sınırıyla ilgili haklı endişelerini anlıyoruz. Türkiye’yle bu konuda birlikte çalışmak bizim için önemli. Türkiye IŞİD'le mücadelede çok önemli bir ortağımız oldu ve tabii ki NATO müttefikimiz. IŞİD'in kalıcı olarak yenilmesi de bir diğer önemli amacımız. Bunu yapmak için sahadaki ortağımızsa SDG. Kanımızca IŞİD'e karşı şimdiye kadarki en etkili güç onlar oldu.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eski NBA oyuncusu Rasual Butler trafik kazasında öldü

SONRAKİ HABER

Dr. Gülsüm Kav: Şiddete uğrayan kadınların yüzde 11'i hak arama yollarına başvuruyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa