‘AKP döneminde sınırlarda en az 130 kişi öldürüldü’

‘AKP döneminde sınırlarda en az 130 kişi öldürüldü’

BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana Van ve Hakkari sınırları başta olmak üzere, sınır bölgelerinde 130’un üzerinde kişinin ‘kaçakçılık’ yaptığı gerekçesi ile öldürüldüğünü belirtti.E

BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana Van ve Hakkari sınırları başta olmak üzere, sınır bölgelerinde 130’un üzerinde kişinin ‘kaçakçılık’ yaptığı gerekçesi ile öldürüldüğünü belirtti.

En son geçtiğimiz günlerde Van’da 13 yaşındaki Vesim Zengin’in askerlerce öldürüldüğünü ve Ağrı’da polislerin ateş ettiği Mehmet Duman’ın ağır yaralandığını hatırlatan Beştaş, yaptığı yazılı açıklamada, “Ekmek parası için can pahasına mayınlı arazilerden geçen insanlarımıza reva görülen ne yazık ki infaz” dedi. Sınırlardaki ölümlere ilişkin hükümetin hep suçlayıcı bir tavır takındığını ve ölümlerin üzerini kapattığını vurgulayan Beştaş, “Kendi vatandaşlarını para kazanmak için sınır boylarındaki mayınlı arsalardan geçmeye mahkum eden devlet, bununla yetinmemiş onları F-16 savaş uçaklarıyla bombalayarak katletmiştir. Roboskî’de katledilen 34 Kürt vatandaşın hesabını veremeyen hükümet, sınırdaki ölümlere sessiz kalmaya ve sorumluları şefkatli kollarına almaya devam etmektedir” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net