31 Ocak 2018 19:34

Hamburg’da 24 saatlik grev başladı

IG Metall'in fabrikalarda 24 saatlik grev kararının ardından Hamburg'daki fabrikalar greve 'evet' dedi. Still'de grev, gece vardiyasında başladı.

Paylaş

Sinan ÖZBOLAT
Hamburg

Almanya'da greve çıkacak metal fabrikalarında işçiler grev oylaması yaparak grev kararı alıyor. IG Metall sendikası ile metal patronları arasında süren TİS görüşmelerinin tıkanması üzerine IG Metall sendikası fabrikalarda 24 saatlik grev kararı almıştı. Sendikanın bu kararının ardından Hamburg’da Still, Mercedes, Airbus, Aluminimum Werk fabrikalarında işçilerin büyük çoğunluğu greve “Evet” dedi. Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri bu fabrikalarda grev olacak.

Bugün 2000'in üzerinde işçinin çalıştığı Still fabrikasının gece vardiyasında grev başladı. Grev kararının alınmasından itibaren Still işçileri fabrikanın 12 kapısını zincirle kilitleyerek kimseyi fabrikaya sokmadı. Fabrikanın dışında çadırlar kuran, grev ateşi yakan işçilerin moralinin oldukça yüksek olduğu gözlendi. 

Sabah saat 09.00'da fabrikanın önünde eylem yapan işçilere IG Metall Kuzey Bölgesi Başkanı Meinhard Geiken bir konuşma yaptı. Geiken, hafta sonu işverenlerle yapılacak görüşme öncesi işverenleri uyardı. Still fabrikasının çevresinde bulunan Thyesen Krupp, Aliminimum Werk ve bir çok fabrikadan işçi temsilcileri ile sendikacılar heyetler halinde gelerek Still işçileriyle dayanışma içinde olduklarını belirttiler. 

DİDF Hamburg yöneticileri de Still fabrikasına giderek dayanışmada bulundu. Hamburg Eyalet milletvekili Deniz Çelik'in işçilere gönderdiği dayanışma mesajı kürsüden okundu. Perşembe ve Cuma günü Hamburg’daki fabrikalarda grevler devam edecek.

‘GREVE HAZIRIZ’

Abdullah Comart ( Still Betriebsrat ve IG Metall İşyeri Temsilcisi): Bugün gece vardiyasıyla grev başladı. 12 kapının 12’si de kapatıldı ve çadırlar kuruldu. Gece saat 04.00’ten itibaren üretim tamamen durdu. Bize dışarıdan mal getiren kamyonlar da içeri alınmadı. Biz de sabah geldik grev nöbetini devraldık.  Bu grev 26 saat sürecek. Bakıma muhtaç yakınları olan işçilerin haftada 28 saat çalışmasını ve geri kalan ücretin işveren tarafından ödenmesini ve yüzde 6 zam yapılmasını istiyoruz. Çıraklara sınavlarından bir gün önce izin verilmesini talep ediyoruz. İşverenler hiçbir talebimize olumlu yanıt vermiyor. Bunun üzerine sendikamız IG Metall  24 saatlik uyarı grevi yapma kararı aldı. Almanya’da 250 fabrikada 50 bin işçi greve dalga dalga çıkıyor. Hafta sonu yapılacak görüşme öncesinde güçlü bir mücadele mesajı vermek istedik. İşçilerin birliği, dayanışması fabrikamızda çok iyi. Herkes motive olmuş şekilde görevlerini yapıyor. Bütün kapıları gezdim herkes titizlikle görevlerini yerine getiriyor. Sendika üyesi işçilere sendika tarafından ücreti ödeniyor. Ancak sendika üyesi olmayan işçiler bugün para alamayacaklar. Greve hazırız, sendikamız bize görev verdiğinde bunu en iyi şekilde yerine getiririz.

Ali Ay (Still işçisi): Still’de 7 yıldır çalışıyorum. Burada 26 saatlik bir uyarı grevi yapıyoruz. TİS görüşmelerimizin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine sendikamızın çağrısı ile patronları uyarmak için grevdeyiz. Yüzde 6 zam istiyoruz. Akşamdan beri fabrikanın bütün kapıları kapatıldı. İçeri kimseyi almıyoruz. Still'deki işçiler çok organize olmuş durumda, yüzde 70’i sendika üyesi olan işçiler arasında birlik ve dayanışma çok kuvvetli. Still’de işçilerin bir çok hakkı var. Tabii ki bu hakları işçiler olarak mücadele ederek kazandık.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Taraf davasında reddi hâkim talebi

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...