31 Ocak 2018 19:25

Taraf davasında reddi hâkim talebi

Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur, Mehmet Baransu ve Tuncay Opçin’in yargılandığı Taraf Davası’nda reddi hakim talebinde bulunuldu.

Paylaş

Gazeteciler Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur, Mehmet Baransu ve Tuncay Opçin’in yargılandığı Taraf Davası’nın 7. duruşması görüldü.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu yargılanan Mehmet Baransu hazır bulundu. 

Baransu’nun baro tarafından görevlendirilen avukatının mahkemeye geç gelmesi nedeniyle duruşmaya saat 13.00’a kadar ara verildi. 

Aranın ardından söz alan Mehmet Baransu reddi hâkim talebinde bulundu. “Siz Şahin Alpay’ın davasına bakan heyetsiniz, ancak AYM’nin hak ihlali kararını uygulamadınız” diyen Baransu, “AYM kararını uygulamayan bir heyetin tarafsız ve bağımsız olacağına nasıl inanacağım. Bir buçuk yıldır yargılanıyorum ve 11 hâkim değişti bu süreçte. Hâkimler değişiyor ama kararlar aynı. Savunma yapıp yapmadığımı bilmediğiniz bir dosyada tutukluluğun devamı kararı verdiniz” ifadelerini kullandı.  

Bu sözlerinin ardından Savcı, Şahin Alpay ile ilgili AYM kararının duruşmayla bir ilişkisi olmadığını belirterek Baransu’nun reddi hâkim talebinin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti de Baransu’nun talebini reddetti. Baransu talebinin reddedilmesinin ardından dosyanın esası hakkındaki savunmasına başladı. 

Mahkeme heyeti Baransu’nun savunmasının devamı için davayı erteledi. Bir sonraki duruşma 2-4 Mayıs arasında 3 gün boyunca görülecek. (MEDYA SERVİSİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan praises the Free Syrian Army (FSA), but who are they?

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...