14 Ağustos 2012 09:52

Çocukların gözünden mimarlık çalışmaları

10 yıldır çocuk kültürü ile mimarlık kültürünü buluşturmayı hedefleyen çalışmalara imza atan “Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları”na bu kez Doğubayazıt Belediyesi ev sahipliği yaptı. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından her yıl farklı illerde gerçekleştirilen ve bu yıl Doğubayazıt’

Çocukların gözünden mimarlık çalışmaları
Paylaş

10 yıldır çocuk kültürü ile mimarlık kültürünü buluşturmayı hedefleyen çalışmalara imza atan “Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları”na bu kez Doğubayazıt Belediyesi ev sahipliği yaptı. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından her yıl farklı illerde gerçekleştirilen ve bu yıl Doğubayazıt’lı çocukları bir araya getiren atölye çalışmalarının amacı, çocuklara kent mimarlık ve çevre farkındalığını oluşturmak.

ÇOCUKLARIN ÇEVRE BİLİNCİ ÖRNEK ALINMALI

3 gün süren atölye çalışmasında çocuklar, yaşanabilir bir kent ve dünya için hayaller kurdular. Atölyelere katılan çocukların doğal ve kültürel çevreyi korumanın önemi ve nasıl korunacağına dair yaptıkları çalışmaları, yaşam alanlarının talanına karşı örnek teşkil edecek şekilde. Çocukların görme, algılama ve yaratıcıklarını geliştirme üzerine oynadıkları oyunlar, daha sonra kendilerini anlatan resimler ile şekillendi. Kendilerini renklerle, çiçeklerle, oyun bahçeleriyle anlatan resimleri, “Çocukların çevre bilinci örnek alınmalı” dedirtti.

YEŞİL BİR ÇEVRE DÜŞLÜYORLAR

Çevre kirliliğine neden olan şeyler, soyu tükenen canlılar, çöpler, atık malzemeler ve enerji tasarrufu hakkında sohbetlere katılan çocuklar, dünyada yaşam alanlarının yok olması, doğal kaynakların tükenmesi halinde nedenleri ve sonuçları üzerine hikâyeler yazdılar. Daha sonra nasıl bir kentte yaşamak istedikleri sorulan çocuklar, resim veya maketlerle bu düşlerini anlattılar. Çocuklar, “Daha yeşil, ağaçlı bir çevre düşlediklerini, çevrenin kirletilememesi gerektiğini, egzoz dumanlarının kelebekleri yok ettiğini, atıkların doğada yok olma sürelerinin çok uzun olduğunu, çöplerin çöp kutusuna atılmasının önemini anlatarak bu konuda insanların bilinçlendirilmesi gerektiğini” söylediler.

‘KENT KÜLTÜRÜ ÇOCUK YAŞTA ALINMALI’

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, çocukların çevre, kent ve mimarlık kültürünü almaları için nereden çağrı gelirse oraya gideceklerini söyledi. Sağlıklı kentlerin ve kaliteli mimarlığın çocukların duyarlılığında gelişeceğini kaydeden Candan, mimarlık ve kent kültürün çocuk yaşta alınmasının önemli olduğunu vurguladı.  
Atölyeler; Gazeteci-yazar Esra Çiftçi’nin koordinatörlüğünde, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi’nden mimar Pelin Özgümüş ile Ege Çevre ve Kültür Platformu Eş Dönem Sözcüsü gazeteci Özer Akdemir yürütücülüğünde gerçekleştirildi. Atölye çalışmalarının tamamlanması ile atölye sonuçları Doğubeyazıt halkı ile paylaşıldı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Zonguldak’ta liman çöplüğe döndü

SONRAKİ HABER

Siyasi partiler Şemdinli’ye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...