31 Ocak 2018 11:12

Demirtaş’ın bir davası daha Ankara’ya nakledildi

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bir davası daha 'güvenlik' iddiasıyla Ankara'ya nakledildi.

Paylaş

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Şırnak’ta açılan davanın “güvenlik” gerekçesiyle Ankara’ya nakledilmesine karar verdi. Bu kararla birlikte Demirtaş’ın hakkında açılan ve “güvenlik” gerekçesiyle Ankara’ya nakledilen dava sayısı 3’e çıktı. 
 
Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 27 Aralık 2013 tarihinde Şırnak merkezdeki Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şırnak İl binası önünde yerel seçimler için yaptığı aday tanıtım mitingine katıldığı gerekçesiyle "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme bunların hareketlerine katılma" suçunu işlediği iddiasıyla dava açıldı. Şırnak 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Demirtaş, 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. 
 
Demirtaş, mahkemede yaptığı savunmada bizzat mahkemeye gelerek savunma yapmak istediğini belirterek, SEGBİS üzerinden savunma yapmayacağını bildirdi. Bunun üzerine mahkeme Demirtaş’ın tutuklu olduğu cezaevine yazı yazarak tutuksuz yargılandığı davanın duruşmasına getirilmesini istedi. Mahkemeye tutanak gönderen Edirne Özel Tip Cezaevi Jandarma Bölük Komutanlığı, Demirtaş için “tanınan ve bilenen kişi olması, geniş bir çevreye sahip olması, sevk ve duruşma esnasında ciddi güvenlik riski oluşturacağı” iddiasıyla mahkemeye getirmedi. 

‘DEMİRTAŞ TANINAN VE BİLİNEN BİR KİŞİ’

Şırnak 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ın Şırnak’a getirilemeyeceğine dair tutanak üzerine bu kez de Edirne F Tipi Cezaevine ikinci bir yazı yazdı. Yazıda Demirtaş’ın “Duruşma için SEGBİS sistemiyle hazır edilmesi, SEGBİS sistemi ile duruşmaya katılmak istememesi halinde ise zorla getirtilerek hazır edilmesini” istedi. Demirtaş’ın SEGBİS’e çıkmaması üzerine mahkeme davanın güvenlik gerekçesiyle başka bir kente nakledilmesi için Adalet Bakanlığı’na gönderilmek üzere Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığına yazı gönderdi. Mahkeme davanın nakil gerekçesini, “Demirtaş’ın savunmasını SEGBİS sistemiyle yapmak istememesi, bizzat mahkeme huzurunda savunma yapmak istediğini beyan etmesi, bulunduğu cezaevi tarafından ‘sanığın geniş bir çevreye sahip olması, sevk ve duruşmalarda ciddi güvenlik riski oluşturacağı gerekçesiyle' hazır edilmemesi ve bu anlamda doğabilecek güvenlik zafiyeti” olarak gösterdi.

Davanın nakli ile ilgili mahkemenin talebini değerlendiren Yargıtay 5. Ceza Dairesi, davanın güvenlik gerekçesiyle Ankara'da Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verdi.

ANKARA’YA NAKLEDİLEN DAVA SAYISI 3’E ÇIKTI 

Yargıtay’ın son nakil kararıyla birlikte Demirtaş’ın “güvenlik” gerekçesiyle Ankara’ya nakledilen dava sayısı 3’e çıktı. İlk olarak,  Demirtaş’ın 142 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılandığı dava “güvenlik” gerekçesiyle Diyarbakır’dan Ankara’ya nakledilmişti. Demirtaş, Diyarbakır’da yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “hakaret” ettiği iddiasıyla 1 yıldan 4 yıl kadar hapis istemiyle Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılandığı dava da  “güvenlik” gerekçesiyle Ankara’ya nakledilmişti. (Diyarbakır/MA)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

10 Ekim davasında savcılar hakkında suç duyurusu talebi

SONRAKİ HABER

Amedspor: Küme düşürülmeyi göze aldık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...