31 Ocak 2018 04:17

Ford Otosan işçileri: Yine bize sormadan imzaladılar

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde kurulu Ford Otosan işçileri, MESS ile Türk Metal arasında imzalanan anlaşmayı Evrensel'e yazdı.

Paylaş

Ford Otosan işçisi
Kocaeli

2017-2019 toplu iş sözleşmesi bu sabah itibarıyla bir ilke imza atılarak televizyon ekranlarında yapılan açıklamayla bizlere duyuruldu. Bu sözleşme grev-lokavt-grev ertelemesi-hükümet üçlemesi arasında geçti. Bir çok şeyler konuşuldu. Hepimiz bu sözleşmeye kilitlenip süreci başından itibaren takip ettik. Sonuç itibarıyla açıklanan rakamlar iki açıdan değerlendirilebilir.

15 yıl ve altındaki çalışan arkadaşlar sözleşmeyi olumlu bulmaktadır. Burada yeni işbaşı yapan arkadaşlar zaten asgari ücrete gelen zamla beraber otomatik olarak saat ücretleri yükseldi. Sendika bunu çekme olarak lanse etti. Onlarda huzursuz ve memnun değiller. İkinci kısmı da 15 yıl üstündeki çalışma arkadaşlarımızın yine hak kaybı yaşadılar. Neticede taslakta belirli bir yılın baz alınacağı bilgisi yoktu ve bu dillendirilmemişti. Bu nedenle 15 yıl ve üstü arkadaşlarda burukluk söz konusudur. Genel anlamda değerlendirildiğinde Türk Metal Sendikası son yılların en iyi sözleşmesini imzaladı. Tabi burada söylenen saat ücretlerine gelen zammın bir aldatmaca olmaması çok önemlidir. Bordroları alınca şimdi söylenen zam daha net anlaşılacaktır. 

İŞÇİLERİN SIKI TAKİBİ SONUÇ GETİRDİ

Burada Türk Metal Sendikası her seferinde işçimize sormadan kesinlikle imza atmayacağız dediler ama yine sormadan imzaladılar. Bundan sonra kalan 3 altı aylar yine enflasyona bağlanmış ve herhangi bir refah payı eklenmemiştir. Sözleşme yeni imzalandı ve herkes anlamaya, yorumlamaya çalışmaktadır. Genelde olumlu bir görüş var. “Yüzyılın sözleşmesi”ni televizyondan bize duyurdular. Bizlerde süreci değerlendiriyoruz. Daha iyisini alabilir miydik tabi ki alabilirdik. Tüm çalışanlar buna hazırdı. Fakat Türk Metal ne olduysa bir hafta içinde MESS’le oturup gece yarılarında bu sözleşmeyi imzaladılar. Sözleşmenin iki yıl olması ve kıdeme dayalı olması olumlu olarak değerlendirilmektedir. Eklemeden geçmeyeyim bu rakamlara sonuçlanmasının tek bir nedeni vardır o da işçilerin sıkı takibi, kırmızı çizgilerini net belirlemiş olması ve arkasını bırakmaması. Derler ya, söyleyene değil söyletene bak.

Metal işçileri ne diyor?
Metal işçileri ne diyor?

EMEK HARCAMADAN HAK ALINMAZ

Tabi bu sözleşmenin genelde memnuniyet içermesi Türk Metal Sendikasının başarısı olduğu anlamına gelmez. Türk Metal ve MESS’in 2015’teki metal direnişini hâlâ hatırladığı ve bunu baskılayan unsurlar olduğundan dolayı bu sözleşme imzalanmıştır. Aksi durumu zaten bundan önceki sözleşmelerde aldığımız üç beş kuruşluk sözleşmeleri de biliyoruz. Bu nedenle 2015 metal direnişinde bizlerle hak arayan, şuanda bizlerle olan olamayan tüm metal emekçilerini saygıyla anmak gerekiyor. Bedel verilmeden, emek harcamadan hak alınamayacağını hep beraber yaşamıştık. Bu sözleşme o sürecin başarısı niteliğindedir. Bir ve beraberlikle nelerin başarılacağını da hep beraber gördük.


BU SÖZLEŞMENİN ASIL MİMARI 2015 METAL FIRTINA

Ford Otosan İşçisi
Kocaeli 

Nihayet 2017 toplu sözleşmesini imzaladık. Türk Metal Sendikası bilinenin aksine bir sözleşmeye imza attı. Bu kez Türk Metal Sendikası masa başında biz emekçileri satmadı, daha doğrusu satamadı. Satışın olmayışının en büyük nedeni biz işçilerin baskısındandır. Bu sözleşmenin asıl mimarları 2015 metal fırtına ve biz işçilerin sözleşmeye yönelik baskısıdır. 

Hepimiz sözleşmenin 3 yıl değil de 2 yıl olmasını istiyorduk ve bu yüzden Türk Metal Sendikasının tutumuna muhalif gazete, yayın ve de sayfaları takip ediyor, buralara düşüncelerimizi isteklerimizi yazıyor, yasaklamaları dinlemeyeceğimizi vurguluyorduk. Temsilcileri gördüğümüz her yerde hem taleplerimizi söyledik, hem de etkili, sonuç alıcı eylemler istediğimizi dile getirdik. Greve de hazırız dedik, yasak karşısında grevi sürdürmeye de... 

Ortaya çıkan sonuca bakarak, bu aslına bakarsanız bizler için zafer değil de, sadece bir kazanımdır. Yüzde 38 ile oturduğumuz masadan yüzde 24.68’le kalktık. Bir arkadaşımın söylediği söz aslında bizim sözleşmemizin zaferle sonuçlanmadığının göstergesiydi bence. Arkadaşım son iki yılda asgari ücrete 600 lira zam gelmiş, biz 2 yıllık sözleşmede nette 600 liraya bile ulaşamadık dedi. 2017 toplu iş sözleşmesinde gördük ki, bizler tavrımızı net bir biçimde ortaya koyduğumuzda tablo bizden yana şekilleniyor. Görüyoruz ki, bizler birlikte hareket ettiğimizde ne yasaklamalar, ne de sendika ağaları karşımızda duramayacak. Biz işçilerin isteklerine razı gelmek zorunda kalacaklar. 2015 yılı metal fırtınası bu düzenin böyle gitmeyeceğinin ilk adımı olmuştu. 2017 sözleşmesi de ikinci adımı oldu, biz işçilerin sayesinde. 

BASKIYLA BAŞARDI

Biz işçiler için bu adımlar bir bebeğin emeklemesi aşaması oluyor. Asıl iş şimdi başlıyor. Kazanımları zafere çevirmek için şimdiden 2019 sözleşmesine hazırlanmamız ve daha örgütlü olmamız gerekiyor. Bunun için de komite şart. Bölümlerden seçilen sözcüler şart. Şimdi bunun için adımlar atma zamanıdır. 130 bin metal işçisi baskısıyla böyle bir kazanım elde ettiyse, düşünün 13 milyon işçi ne kadar büyük bir zafer kazanır. Tüm işçi kardeşlerim bizi ancak bizler anlarız. Ne işveren cephesi, ne iktidar partisi ne de sendika ağaları halimizi bilmez. Bir bütün olarak hareket edebildiğimizde kazanımımız devede kulak kalır. Muzaffer olmamız için örgütlenmiş olmamız ve birlikte hareket etmemiz şarttır. Bu daha başlangıç, daha güzel günler göreceğiz, hep birlikte. Siz işçi arkadaşlarımın baskılarıyla başardığı bu sözleşmenizi kutlarım. 

İŞÇİLERE SORMADAN İMZALADI

Ayrıca şu da iyi bilinmedir. Türk Metal Sendikası ve MESS cuma gün ki görüşmeden sonra işçilerin nabzını kontrol etmiş, buna dayanarak neyi amaçladıkları belli olan pazartesi akşam saat 18.00’daki görüşmeye karar vermişlerdir. Saat 18:00’da başlayan görüşmenin içeriğinin sabah işçilere TV kanalı ile duyurulmuş olması Türk Metal Sendikası ve MESS’in ortaklaşa yürüttüğü bir algı operasyonudur. Türk Metal Sendikası işçilere sorulmadan anlaşmayı imzalamayacağını söylemesine rağmen, görüşmeyi işçilerine sormadan imzalamıştır. Bunu da şova dönüştürme küstahlığını da göstermiştir. Sorarım Pevrul Kavlak (Türk Metal Genel Başkanı) bu sözleşmeyi hangi işçiye sorarak imzaladın? Şimdiden bu tutumu ayrıca not aldığımızı bilmenizi isteriz. Bu şovun bir parçası olmadık, olmayacağız. Yarınlarda daha örgütlü ve daha güçlü davranmak için bugünleri unutmamak şart.

{{344513}}

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Kazanılanın büyük görünmesi, durumumuzun kötü olmasından'

SONRAKİ HABER

CHP'li Engin Özkoç: Erken seçimin bir an önce olmasını biz de isteriz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa