31 Ocak 2018 04:08

‘OHAL darbeye karşıydı hani!’

Metalde sözleşme öncesi yasaklanan grevin yankıları sürüyor. İşçiler, 'Milli güvenliği nasıl tehdit ettiğimize anlam veremiyoruz' diyor.

Paylaş

Ayşe ÖZ
Ankara

Metalde sözleşme imzalandı ancak sözleşme sürecinde alınan grev kararına Hükümet tarafından yasak getirilmesine işçiler hâlâ tepki gösteriyor. OHAL döneminde 6 grevin yasaklandığını hatırlatan işçiler, “OHAL darbeye karşıydı hani? Milli güvenliği nasıl tehdit ettiğimize anlam veremiyoruz” diyor.

5 yıldır çalışan bir kadın işçi, grev hakkının “yasal olarak” engellenmesine tepkisini şu sözlerle ifade ediyor: “Zaten ne zaman bizim yanımızda oldular ki? OHAL dediler, hiç bitmiyor. Hayır, biz OHAL’in teröristler için çıktığını düşünüyorduk, hani darbeye karşı falandı. Bizim üzerimizde de uygulayacakları hiç aklımıza gelmezdi. Biz oy verdik. Her konuda biz destekledik Cumhurbaşkanını. Bu da ne demek böyle!”

3 yıldır çalışan bir başka kadın işçi ise daha öncele AKP’ye oy verdiğini, her konuda AKP’nin destekleyicisi olduğunu söylüyor. İşçi, “Ancak bu sefer sandığa da gitmem, kimseye oy da vermem” diyor.

Bir başka kadın işçi de işçilerin milli güvenliği nasıl tehdit ettiğine anlam veremediğini söylüyor: “Oysaki patronlara kazandırdığımız paralarla milli güvenliği biz sağlıyoruz. Onlar kazandıklarını bizimle bölüşmüyorlarsa, asıl tehdit onlar bence. Her şeye rağmen nasıl susmamızı, çalışmamızı beklerler?”

{{344513}}

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Grev yasaklarına karşı topyekün mücadele edilmeli'

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa