30 Ocak 2018 17:32

Fransa’da yaşayan Alevi gence tehdit

Fransa'da bir okulda düzenlenen konuşma yarışmasında Türkiye’deki Alevilerin sorunlarını anlatan öğrenciye sosyal medyadan tehdit yağdı.  

Paylaş

Fransa'nın Moselle bölgesindeki bir okulda düzenlenen konuşma yarışmasında Türkiye’deki Alevilerin sorunlarını anlatan öğrenciye sosyal medyadan tehdit yağdı.  

Famek bölgesinde yaşayan Helene Yıldız adlı lise son sınıf öğrencisi Moselle bölgesinde düzenlenen Münazara Yarışması’na katıldı. Yaklaşık 3 bin kişinin izlediği ve her öğrencinin kendisini ilgilendiren toplumsal bir acıyı anlattığı yarışmada sahneye çıkan ve Alevi bir ailenin kızı olan Helene Yıldız, Türkiye’deki Alevilerin sorunlarını anlattı. 

Helene Yıldız yarışmada birinci olamadı ancak başarılı öğrencilere verilen vatandaşlık ödülüne layık görüldü. 

Öte yandan Yıldız’ın yaptığı konuşmaya ilişkin videonun internette yayımlanmasından sonra sosyal medyada Yıldız’a hakaret içerikli tepkiler gösteren çok sayıda kullanıcı oldu. ‘Fetöcü’ olmakla suçlanan Yıldız tehdit mesajları da aldı.

Konuyla ilgili France3 kanalına konuşan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dorothee Schmid Türkiye bağlantılı tartışmaların yaşandığı Almanya, Belçika ve Hollanda’da şiddet olaylarına şahit olduklarını belirterek, benzer çatışma ortamlarının Fransa’ya taşınmaması konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şeriat mahkemesi isteyen istismarcıya saygın tutum indirimi

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa