14 Ağustos 2012 13:00

Prof. Dr. Ali Dinçol vefat etti

1967 yılında İstanbul Üniversitesi’nde, eski adıyla Eski Önasya Dilleri ve Kültürleri Kürsüsü’nde meslek hayatına başlayan Ali Dinçol, 43 yıllık bilim hayatına gözlerini yumdu. Aktüel Arkeoloji Dergisi’nden verilen habere göre, uzun süredir yakalandığı rahatsızlığın ardından Pazartesi sabah vefat ed

Prof. Dr. Ali Dinçol vefat etti

Paylaş

1967 yılında İstanbul Üniversitesi’nde, eski adıyla Eski Önasya Dilleri ve Kültürleri Kürsüsü’nde meslek hayatına başlayan Ali Dinçol, 43 yıllık bilim hayatına gözlerini yumdu. Aktüel Arkeoloji Dergisi’nden verilen habere göre, uzun süredir yakalandığı rahatsızlığın ardından Pazartesi sabah vefat eden Prof. Dr. Ali Dinçol bugün Teşvikiye Camii’de kılınan cenaze namazı sonrası defnedildi.

1 Şubat 1943’te İstanbul’da doğan, 1967 yılında Eski Önasya Dilleri ve Kültürleri bölümünden mezun olan ve aynı yıl bölümde asistanlığa başlayan Dinçol, 1974 yılında Boğazköy Hitit Arşivinde çalıştı. 1981 senesinden beri, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü ve ayrıca Hititoloji Ana Bilim Dalı’nın da başkanlığını yürüten Dinçol, başta Hititoloji konusunda (Hitit Çivi Yazısı ve Grameri ve Luwi Hiyeroglifleri) olmak üzere, Urartu Dili ve Arkeoloji konusunda dünyanın en saygın bilim insanlarından biriydi. Yayınladığı sayısız makale ve kitapla birlikte, yüzlerce de öğrenci yetiştiren Ali Dinçol, kurulmasına öncülük ettiği Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü’nün 19 yıldır başkanlığını yürütüyordu. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Selin Erdem davasında tahliye isteği reddedildi

SONRAKİ HABER

Rezidansın 9. katından düşen kadının itilerek öldürüldüğü iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa