30 Ocak 2018 14:38
Son Güncellenme Tarihi: 30 Ocak 2018 17:23

Merkez Bankası enflasyon  hedefini yükseltti 

Merkez Bankası (MB), daha önce yüzde 7 olarak açıkladığı 2018 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 7.9’a, yükseltti.

Paylaş

 

Merkez Bankası (MB), daha önce yüzde 7 olarak açıkladığı 2018 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 7.9’a, 2019 yılı sonu enflasyon tahminini ise yüzde 6’dan yüzde 6,5’e yükseltti. 

Döviz likiditesini destekleyici çeşitli önlemler alındığını, gelişen ülkelere portföy girişleri istikrarlı görünümünü koruduğunu söyleyen MB Başkan Murat Çetinkaya, “Enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak amacıyla 2017 boyunca sıkılaşmayı kademeli güçlendirdik. Kasım’da kurdaki oynaklıkların fiyat istikrarı üzerinde yaratabileceği olumsuz etkileri bertaraf etmek amacıyla bazı likidite tedbirleri aldık. Enflasyonu 2018 yıl sonunda yüzde 7.9 olarak öngörüyoruz. Gıda enflasyonu varsayımını yüzde 7 olarak koruduk” dedi.

İLK ENFLASYON AÇIKLAMASI HAFTAYA

Banka 2018 yıl sonu enflasyon beklentisini  yüzde 7.9, 2019 beklentisini ise yüzde 6.5 olarak açıkladı. Merkez’in önceki enflasyon raporunda 2019 için beklentisi yüzde 7.0, 2019 yılı için beklentisi ise yüzde 6 idi. 

Bankası’nın ocak ayı Beklenti Anketi’nde yıl sonu TÜFE tahmini yüzde 9,55 olmuştu. 2017 enflasyonu yüzde 11,92 olarak kayıtlara geçerken, bu yılın ilk çeyreğinden sonra enflasyonda yeniden tek haneli seviyeler görüleceği ileri sürülüyor. Yılın ilk enflasyonu ise 5 Şubat’ta açıklanacak.

‘ÜCRET ARTIŞLARI YIL ORTASINA GELMEDEN BUHAR OLACAK’

Merkez Bankasının hedefini yukarı çekmesini gazetemize değerlendiren Prof. Dr. Sinan Alçın şunları söyledi: “Yüzde 12’ler seviyesinde seyreden tüketici enflasyonu doğal olarak Merkez Bankasını yüzde 7’lik son güncellenmiş enflasyon tahminini de yukarı yönlü değiştirmesine neden oldu. Yıl içerisinde birkaç değişiklikle Merkez Bankası’nın tahmininin yüzde 10’a kadar erişeceğini öngörebiliriz. Mevcut enflasyon oranı içerisinde esas belirleyici olan, çekirdek enflasyondaki güçlü yüksek seviyedir. Mevcut konjonktür göz önüne alındığında petrol fiyatlarındaki artış baskısı ve döviz kuru riski de dikkate alındığında yıl sonu enflasyonunun yüzde 15’e kadar dayanabileceğini söyleyebiliriz. Elbette bu açıklanan resmi rakamlar çarşıdaki, pazardaki gerçek fiyat artışını yansıtmamaktadır. Hali hazırda piyasalarda fiili enflasyon yüzde 18 düzeyinde gerçekleşmektedir. Mevcut enflasyon riski ve bunun içinde çekirdek enflasyonun seyri dikkate alındığında işçi ve emekçilerin ücret artışlarının büyük ölçüde yıl ortası gelmeden buharlaşacağını söyleyebiliriz. Toplu iş sözleşmeleri ve genel ücret artış görüşmelerinin enflasyona endeksli olması önemli bir problem. Bu şekilde yapılan anlaşmalarda her zaman için ücret artışları gerçekleşen enflasyonun gerisinde kalarak, reel ücretlerde (satın alma gücü) erimeye yol açacaktır. Orta ve uzun vadede reel ücretlerdeki azalış, kalıcı yoksulluğa neden olmaktadır.” (EKONOMİ SERVİSİ)

 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

MEB’e göre, öğretmen açığı 109 bin 238

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa