30 Ocak 2018 13:54

Hrant Dink davası: Sanık Şahin, üstlerini bilgilendirmemiş!

Dink davasında savunma yapan Volkan Şahin'in, Erhan Tuncel’in cinayetle ilgisi olduğunu bilmesine rağmen üstlerini bilgilendirmediği ortaya çıktı.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davanın dün görülen 65’inci celsesinde dönemin Trabzon jandarma görevlisi Volkan Şahin savunma yaptı. Dink cinayetinin azmettiricilerinden Erhan Tuncel’in 'bacanak' diye hitap ettiği Şahin’in, Tuncel’in cinayetle ilgisi olduğunu bilmesine rağmen üstlerini bilgilendirmediği ortaya çıktı.

Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan emniyet, istihbarat ve jandarma görevlilerinin yargılandığı davanın 65’inci duruşması Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada bir kısım tutuklu ve tutuksuz sanık ile avukatlar hazır bulundu.

‘ERHAN TUNCEL İLE DEVRİYE SIRASINDA TANIŞTIM’

Dönemin Trabzon jandarma görevlisi olan tutuksuz sanık Volkan Şahin savunmasında, Tuncay Uzundal ve Erhan Tuncel ile emniyet ve güvenliği sağlamak için Pelitli beldesindeki devriye görevi esnasında tanıştığını anlattı. Sanık Şahin, “Tuncay Uzundal ile 24 saat devriye esnasında kimlik kontrolü sırasında tanıştık. Karadeniz Teknin Üniversitesi’nde (KATÜ) öğrenci olduğunu söyledi. Daha sonra yine bir devriye esnasında Uzundal’ın yanındaki Erhan Tuncel ile tanıştım. Yaşımın genç olması, onların da öğrenci olması sebebiyle muhabbet ettik. Haklarında üniversite öğrencisi olmaları dışında bir şey bilmiyordum. Yalnız onlarla değil, devriye esnasında tanıştığım birçok vatandaşla konuşuyordum. Telefon kayıtlarım incelendiğinde görülecektir” diye konuştu.

Hrant Dink’in adını cinayetten sonra duyduğunu öne süren Şahin, suçlamaları kabul etmediğini beyan etti.

Mahkeme başkanı Ali İhsan Horasan’ın izinli olması sebebiyle mahkemeye başkanlık yapan üye hakim Arif Atanıan, Şahin’e devriye sırasında her tanıştığı vatandaşın telefon numarasını alıp almadığını sordu. Şahin ise o dönem 21 yaşında olduğunu ve okuldan yeni mezun olduğunu söyleyip Uzundal ve Tuncel ile bu nedenle yakınlık kurduğunu anlattı. Mahkeme Başkanı Atanıan, “Tanıştığın kişiler kimdir, necidir diye araştırmıyor musun” sorusunu yöneltti. Şahin, Uzundal ve Tuncel’in öğrenci olduklarını araştırmaya değer bir husus olamadığını söyledi.

TUNCEL İLE YALNIZCA TELEFONDA GÖRÜŞMEMİŞ

Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, Şahin’in Uzundal ile 25, Tuncel ile 22 telefon görüşmesi olduğunu ve Şahin’in ev arkadaşının ifadesinde, Tuncel ve Uzundal’ın birkaç kez evlerine geldiğini beyan ettiğini hatırlattı. Bakırcıoğlu bu kısa girizgahın ardından Şahin’e “Daha önceki ifadelerinizde neden sadece ayak üstü muhabbet ettiğinizi söylediniz” diye sordu. Sanık Şahin, görüştüğünü inkar etmediğini ancak kaç defa görüştüklerini hatırlamadığı için böyle söylediğini iddia etti. Bakırcıoğlu, dosyada yer alan bir tapede yer alan ses kaydının çözümünde Tuncel’in Şahin’e “bacanak” diye hitap ettiğini belirterek, “İfadenizde neden ayak üstü konuştuğunuzu söylediniz” sorusunu yöneltti. Sorulara kaçak göçek cevap veren Şahin, “Kaç defa konuştuğumuzu bilmiyorum. Evdeyken aradılar ben de çay içtiğimi söyledim geldiler çay içtik ama sadece öğrenci muhabbetleri yaptık. Evime bir kez geldi. Öğrenci muhabbetinden başka muhabbet olmadı” yanıtını verdi. 

CİNAYETLE BAĞLANTILI OLDUKLARINI TAHMİN EDEMEMİŞ

Dava dosyasında yer alan delillere göre, cinayetten sonra 21 Ocak 2007’de Uzundal Şahin’i aramış ve yaklaşık 150 saniyelik bir telefon görüşmesi yapmışlardı. Bakırcıoğlu bu görüşmeyi hatırlattığı Şahin’e, o gece ne konuştuklarını sordu. Şahin, Uzundal’ın Tuncel eve gelmeyince kuşkulandığını ve devriye sırasında görüp görmediğini sormak için kendisini aradığını söyledi. Bakırcıoğlu bunun üzerine, Şahin’in mülkiye müfettişlerine verdiği ifadede, “Uzundal beni arayıp ‘Tuncel’i gördün mü? Eğer görürsen haber ver. Orada bir cinayet işlendi. Erhan’ın bağlantısı olabilir. Haberim var mı?’ diye sordu. Ben de bilmiyorum görürsem haber veririm dedim” beyanını hatırlattı. Bakırcıoğlu, Şahin’in bu ifadesinin ardından 30 Mart 2007’de tanık sıfatıyla dinlendiği İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda bu görüşmeden önce neden bahsetmediğini sordu. Şahin, “Hatırlamıyorum. Bu insanların bağlantılı olduğunu tahmin edemedim” dedi. 

KANAATİNE DAYANARAK ÜSTLERİNİ BİLGİLENDİRMEMİŞ

Bakırcıoğlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ifadesinde “soruşturmaya pozitif katkıda bulunduğunu” iddia eden Şahin’e, “Bu bilgiyi jandarma komutanlığındaki üstlerine, emniyetten gelen kolluk amirlerine ve Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na aktardınız mı” sorusunu yöneltti. Sanık Şahin, “alakaları olmadığını düşündüğünden” aktarmadığını söyledi. Bakırcıoğlu, “Sizin kanaatinizin bir önemi yok. Uzundal’ın beyanı var bu beyanı aktardınız mı? Kolluk görevlisisiniz bu beyan üzerine Uzundal ile görüşüp daha fazla bilgi için sorgulama gereği duymadınız mı?” sorularını yöneltti.

Şahin ise ekstra bir bilgi almak için görüşme yapmadığını ifade ederek, “Zaten hemen akabinde gözaltına alındılar” dedi.

Mahkeme başkanı Atanıan, “Uzundal’a Erhan’ın cinayetle bağlantısı ne diye sormadın mı? Jandarma görevlisi olarak sorgulaman gerekmiyor mu” diye sordu.

Şahin ise olayın şokunda olduğunu iddia ederek sorgulamadığını beyan etti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan ÖSO'yu Kuvayi Milliye’ye benzetti, ‘milli yapı’ dedi

SONRAKİ HABER

Van'da siyasi partilerden kayyumlara karşı ortak mücadele çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa