30 Ocak 2018 12:06

ABD'de Cleveland Indians, ırkçı logosunu değiştiriyor

ABD'de beyzbol takımı Cleveland Indians, ırkçı bulunan logosunu 2019'dan itibaren değiştiriyor.

Paylaş

ABD’nin en üst beyzbol ligi MLB’de mücadele eden Cleveland Indians, eleştirilen logosunu değiştiriyor.

Irkçı ve küçümseyici bulunan Chief Wahoo(Şef Wahoo) adlı maskot, 2019’dan itibaren logonun yanı sıra Indians formalarından da çıkarılacak.
Kırmızı yüzlü, büyük dişli, gülen surat(Amerika Yerlilerini sembolize ettiği iddia ediliyor), organizasyonun kurulduğu 1947’den bu yana kullanılıyordu.

MLB Başkanı Rob Manfred, Cleveland Indians’ın sahibi Paul Dolan’la varılan anlaşma sonrası yaptığı açıklamada “MLB, beyzbol aracılığıyla kapsayıcı bir kültür yaratma konusunda kararlıdır” dedi. Geride kalan yıl boyunca Indians organizasyonuyla Şef Wahoo logosunun kullanımı üzerine görüştüklerini söyleyen Manfred, Dolan’ın taraftarların logoyla kurduğu bağa değindiğini söyledi. Manfred, “Yine de kulüp logonun kullanımının artık MLB’ye uygun olmadığı konusunda bizimle hemfikir oldu” dedi.

Cleveland Indians, uzun süredir devam eden kamuoyu baskısı sebebiyle kulüp logosunu “C” simgesiyle değiştirme yönünde adımlar atmıştı.

AMERİKA YERLİLERİ: INDIANS ADI DA DEĞİŞMELİ

Her yıl Amerika Yerlileri grupları, kulüp stadyumunun önünde eylem yaparak Cleveland’ın hem Şef Wahoo logosunu hem de “Yerliler” anlamına gelen Indians ismini değiştirmesini istiyor. Amerika Yerlileri, bu kullanımın etnik kökenlerine yönelik aşağılayıcı bir nitelikte olduğunu belirtiyor.
Cleveland’ın bağlı olduğu Ohio eyaletindeki Amerika Yerlileri Hareketi Başkanı Philip Yenyo, karar sebebiyle çok mutlu olduğunu belirtti. Ancak Yenyo, uygulamanın 2018’de değil 2019’da hayata geçecek olmasını eleştirdi. Indians, 2018 boyunca satacağı forma ve diğer kulüp malzemeleri sebebiyle uygulamanın hayata geçmesini 1 yıl erteletmişti.

Yenyo, bu konuda organizasyonun para hırsını eleştirdi. Yenyo, kulübün Indians ismini de değiştirmesi gerektiğini ifade ederek “Eğer bu isimden kurtulmazlarsa halen maçlara süslü başlıklar ve kırmızı boyalı suratlarla giden taraftarlar göreceğiz” dedi.

WASHINGTON REDSKINS DE HEDEFTE

Amerikan Futbol Ligi’nde (NFL) Washington Redskins de benzer eleştirilerin odağında. Birleşik Devletler Patent ve Marka Kurumu, Çarşamba günü verdiği kararla organizasyonun bu isimle marka hakkını kullanmasını yasaklamıştı ancak geçtiğimiz yıl ABD Yüksek Mahkemesi, bu kararı tersine çevirmişti. (SPOR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Isınmak için yaktıkları ateşe tiner döken 7 işçi yaralandı

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa