Operasyon düzenlenen Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı kapatıldı

Adana'da kurucu başkanı Alpaslan Kuytul dahil 21 kişinin gözaltına alındığı Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'nın kapatıldığı bildirildi.

30 Ocak 2018 08:51
Son Güncellenme Tarihi: 31 Ocak 2018 23:17
Paylaş

Adana merkezli 3 ilde operasyon düzenlenen Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'nın geçiçi olarak faaliyetten men edildiği bildirildi. Adana Valiliği tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada: 

"Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen, 2016/47740 sayılı soruşturma kapsamında; Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün de görüşleri doğrultusunda; Anayasa’nın 33'üncü ve Türk Medeni Kanunu’nun 115'inci maddesi gereğince Adana'da bulunan 'Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı' ile tüm şube ve temsilcilikleri; İçişleri Bakanlığı’nın 31.01.2018 tarihli olurları ile geçici olarak faaliyetten men edilmiştir" denildi.

OPERASYONLARDA 364 BİN LİRA BULUNMUŞTU

Polisin operasyon kapsamında vakıf merkezi, evler ve iş yerlerinde arama yaptı. Vakıf merkezindeki aramada 364 bin lira bulundu. Polisleri hayrete düşüren yüz binlerce lira arama sırasında yapılan polis kaydına da yansıdı. Ekipler, bir odada buldukları para sayma makinesini ile kasada bulunan paraları saydı. Yapılan sayımlarda, döviz ve Türk Lirasından oluşan destelerde 364 bin lira olduğu tespit edildi. Sayım anı ise polis kamerası tarafından kayıt edildi. Ayrıca vakıf binasında bulunan sistem odasındaki bilgisayarlara da el konuldu. Gözaltında bulunan 21 kişinin emniyetteki sorgusu devam ediyor.

Aynı binada 'sistem odası' olarak nitelenen bilişim sistemlerinin kurulu olduğu bir odada ise siber suçlarla mücadele polislerinin inceleme yaptığı kaydedildi.

Afrin'deki operasyonuna yönelik olumsuz paylaşımlar yaptıkları ve suç örgütü kurdukları ileri sürülen şüphelilerin getirildiği emniyet binası önünde, çevik kuvvet polisleri de önlem aldı. Gözaltındaki bazı kişilerin yakınları emniyet önünde toplandı. 

GÖSTERİLER YASAKLANDI

Adana Valiliği'nce, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yönelik düzenlenen operasyon sonrası, kentte yapılacak protesto gösterilerinin yasaklandığını duyuruldu. Valilikten konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: 

"Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı adı altında ve bu vakıf ile irtibatlı ya da iltisakı bulunan şahıslar tarafından, ilimiz genelinde park, bahçe, genel yollar, kamu binaları önleri, STK önleri, umuma açık ve kapalı alanlarda, umuma açık veya kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, açlık grevi, imza stantları, çadır kurma, oturma eylemi ve bu gibi tüm faaliyetlerin eylem ve etkinlikler 5442 sayılı İl İdarisi Kanu'nun 11/C maddesine göre 'huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyeti kamu esenliğinin sağlanması' amacıyla 2911 sayılı toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17'nci maddesi, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu 11/m maddesi hükümleri doğrultusunda Valilik makamının onayı ile yasaklanmıştır." (Adana/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 30 Ocak 2018

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa