29 Ocak 2018 22:46

Tarımın yükünü kadınlar çekiyor

TZOB, 2 milyonun üzerinde kadın ve 550 bine yakın erkeğin tarımda ücretsiz aile işçisi olarak emek verdiğini açıkladı.

Paylaş

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ülke genelinde sayıları 3.1 milyonu geçen ücretsiz aile işçisinin yaklaşık 2.6 milyonunun tarımda çalıştığını belirterek, “2 milyonun üzerinde kadın, 550 bine yakın erkek, tarımda ücretsiz aile işçisi olarak emek veriyor. Tarımın yükünü kadınlar çekiyor” dedi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, ekim ayı itibarıyla 28.6 milyon olan istihdamın 19.5 milyonunun ücretli ve yevmiyeli, 4.8 milyonunun kendi hesabına çalışan, 3.1 milyonunun ücretsiz aile işçisi, 1.3 milyonunun ise işverenlerden oluştuğunu kaydetti. Tarımda istihdam edilen 5 milyon 534 bin kişinin ise en büyük bölümünü 2 milyon 572 bin kişiyle ücretsiz aile işçilerinin oluşturduğuna dikkat çeken Bayraktar, tarımda 2 milyon 206 bin kişinin kendi hesabına çalışan, 693 bin kişinin ücretli ve yevmiyeli, 63 bin kişinin ise işveren olarak yer aldığına değindi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Tarımın yükünü kadınlar çekiyor. Üstelik ücret almıyorlar, gelir elde etmiyorlar, yüzde 94’ü de kayıt dışı çalışıyor. Bu oranının düşürülmesi gerekiyor. Bunun yolu, kadın çiftçilere pozitif ayrımcılıktan geçer. Kadın çiftçilerin sosyal güvenlik primlerinin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanmalı, her yıl için 90 gün, 4 yıla 1 yıl hesabıyla yıpranma payı getirilmelidir” dedi. (Ankara/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Babil Kültür Merkezi’nden Ekim Devrimi semineri

SONRAKİ HABER

Bursa'da fay hattının kırılmasıyla oluşan Suuçtu Şelalesi'nde sonbahar güzelliği

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa