29 Ocak 2018 22:29

Türkiye’de dizi süreleri arttı, bölümler azaldı

Eurodata TV, 2017 dizi raporuna göre Türkiye’deki dizilerde süre arttı, bölüm azaldı! Dünyada ise polisiyelerin yerini tarih dizileri alıyor.

Paylaş

Eurodata TV, (Kanal, 100 ülkede 5 bin kanalı inceleyerek araştırma yapan, Fransız reyting kuruluş Mediametrie bünyesinde yer alıyor) 2017 dizi raporu yayınladı. Raporda, Türkiye dahil, 13 ülkede geçtiğimiz yılın dizi eğilimleri üzerine bir araştırma yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre, Türkiye’deki dizilerde süre arttı, bölüm azaldı! Dünyada ise polisiyelerin yerini tarih dizileri alıyor.

Konuyu köşesine taşıyan Milliyet yazarı Sina Koloğlu, “Raporda, diziler tartışmasız ekranın yıldızı. Bazı ülkelerde daha belirleyici bir özellikte, üç ülkenin adı görülüyor; Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Danimarka. Polisiye dizilerin yerini artık tarihi yapımlara bıraktığı yazılmış. Bizde pek polisiye işler yok. Komedi polisiyemiz ‘Hayati ve Diğerleri’, birinci bölümde gitti. ‘Çember’ bu tarzın en başarılı (Reyting olarak da öyleydi) işi oldu ve tek örneğiydi. Tarihi dizilerde TRT 1’in ‘Diriliş Ertuğrul’, ‘Payitaht Abdülhamid’, ‘Mehmetçik Kut’ül Amare’, Star TV’nin ‘Vatanım Sensin’ dizileri bizde de bu eğilimin göstergesiydi. Şimdi ‘Fatih’ dizimiz gelecek. Yabancı piyasalarda da ‘Muhteşem Yüzyıl’ büyük ses getirdi” diye yazdı. 

SÜRELER 90 DAKİKADAN 120 DAKİKAYA ÇIKTI

Rapora göre 10 projeden üçünün, orjinal eser (senaristi yerli) olarak ekrana geldğini aktaran Koloğlu, devamında şunları yazdı: “Bizde 2013 yılından bu yana yükselen bir ivme, Kore uyarlaması diziler. Sayıları 17’yi geçiyor. ‘Meryem’, ‘Dolunay’ ve ‘Kalp Atışı’ geçtiğimiz yıldan bu yana gelenlerdi. Bakalım daha ne kadar sürecek? Yapılan araştırmaya göre, dizilerin bölüm süreleri artmış ve sayıları azalmış. Bizde de süre arttı. 90 dakikadan 120 dakikaya çıktık (‘Gülizar’ın son bölümü 120 dakika sürdü). Süre konusunda bir numara oluyoruz. Bölüm sayılarında, ilk bölümde biten de oldu. Ortalama 26 bölüm götüren, mutlu ve mesut olabiliyor. Bu film uzunluğunda dizi sektöründe...” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Şirin Payzın’a komployu H.F. ve H.Ç. kurdu’

SONRAKİ HABER

İstismara maruz bırakılan ve doğum yapan çocuğun davası 10 Mart'ta görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa