29 Ocak 2018 22:00
Son Güncellenme Tarihi: 30 Ocak 2018 22:02

Soçi'deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi sona erdi

Soçi'de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, sona erdi. Sonuç bildirgesinde 'Suriye halkı kendi geleceğine seçimle karar vermeli' denildi.

Paylaş

Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin sona ermesinden sonra sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, Suriye'nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı vurgusu yapıldı. Bildirgede, "Suriye halkı kendi geleceğine seçimle karar vermeli" denildi.

Rusya'nın girişimi ile Soçi'de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi başladı. Suriye hükümet yetkililerinin yanı sıra ülkedeki çeşitli muhalif etnik ve dini gruplardan temsilcilerin davet edildiği kongreye bin 500'den fazla delegenin geldiği belirtiliyor.

Rusya’nın Soçi kentindeki “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi”ni boykot eden ve "Suriyeli muhalifler" olduğu söylenen grubu Türkiye temsil ediyor. 

Reuters’a konuşan Türk Dışişleri kaynakları, grubun Türkiye heyeti tarafından temsil edileceğini açıkladı. 

Havaalanında bekleyen "muhalif grubun", kongre merkezine yerleştirilen Suriye bayraklı resim ve logolara tepki gösterdiği ve ülkeye giriş yapmak istemediği belirtildi. Grup, bu nedenle kendisini temsil etme yetkisini Türk heyetinin başkanlığını yürüten Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal’a devretti.

Suriye'nin kuzeyinde etkin olan PYD'den temsilcileriyse, Türkiye'nin itirazları ve Afrin operasyonu yüzünden kongreye katılmıyor.

Soçi'deki kongrenin 30 Ocak salı günü Türkiye saati ile 10.00'da başlaması bekleniyordu. Fakat davetlilerden bazılarının beklenmesi nedeniyle kongre beklenenden iki buçuk saat daha geç başladı.

Sputnik’in aktardığına göre kongrenin açılış konuşmasını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev yaptı. Açılış konuşmalarının ardından kongre basına kapalı olarak devam edecek.

LAVROV, PUTİN'İN MESAJINI OKUDU: TOPLANTININ AMACI SURİYE HALKINI BİRLEŞTİRMEK

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in  kongrenin katılımcılarına yönelik karşılama mesajını okudu.
Putin katılımcılara mesajında, Soçi'deki toplantıların amacının Suriye halkını birleştirmek olduğunu belirtti.

Putin mesajında ayrıca, Suriye'nin geleceğinin nasıl olacağına sadece Suriye halkının karar verebileceğini vurguladı.

Kongrenin, Suriye'nin 'barışçıl ve normal hayata dönebilmesi için' bir imkan sunduğunu kaydeden Putin, 2011'den beri devam eden çatışmalara gönderme yaparak, bu ülkede 'tarihin trajik sayfasını çevirip kapatmak için gereken koşulların oluştuğunu' da belirtti.

KOMİTE VE KOMİSYONLAR 

Sputnik'in haberine göre, kongre sırasında prezidyum, yüksek komite ve organize komitesi olmak üzere üç idari kurul ile anayasa komisyonu, yetki komisyonu ve oy sayım komisyonu olmak üzere üç komisyon kurulacağı belirtildi.  Komite ve komisyonlarda Suriye hükümet ve “muhalefet” temsilcilerinin yanı sıra bireysel temsiliyeti olan isimler de yer alacak. 

Rusya’nın hedefi Soçi’deki kongreden daha önce taslağını hazırladığı “yeni Suriye anayasası”na yönelik ilerleme sağlamak. Oluşturulan anayasa komisyonunda ise Suriyeli vekiller Aşvak Abbas ve Ahmed Kuzbari ile Prof. İman Hamadan ve Prof. Amal Yazıcı yer alıyor. 

TEMSİLİYET MUAMMASI

Soçi’deki kongreye katılacak delegelerin büyük bölümünü Araplar (yüzde 94.5) oluşturuyor. “Araplar dışında Kürtler, Ezidiler, Süryaniler, Ermeniler, Çerkezler, Çeçenler, Dağıstanlılar, Abhazlar, Türkmenler ve Dürziler de kongrede temsil edilecek” denilse de temsilcilerin kimler olduğuna dair bir bilgi ise verilmiyor.  

Öte yandan Suudi Arabistan destekli cihatçı grupların oluşturduğu Yüksek Müzakere Komitesi (HNC) ise kongreye katılmayacağını açıklamıştı.

KUZEY SURİYE YÖNETİMİ: BU KOŞULLARDA SOÇİ’DEN BİR ÇÖZÜM ÇIKMAZ

Kuzey Suriye Demokratik Özerk Yönetimi, Soçi kentinde başlayan Suriye Kongresi ile ilgili açıklama yaptı. MA’nın haberine göre açıklamada, Rusya’nın bir yandan Afrin operasyonuna destek vermesi diğer yandan ise çözüm toplantısı yapması eleştirildi. 

“Kuzey Suriye halkları sürekli olarak yürütülen çözüm girişimlerinin dışında tutuldu” denilirken, Afrin operasyonun “Soçi toplantısının özü ve ciddiyetine aykırı” olduğu belirtildi, “Tüm Suriye halklarının toplantısına öncülük eden bir güç; bir tarafın bir başka tarafa saldırısına destek veremez” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, “Rusya’nın Türk devletine destek veriyor olması, askeri yöntemleri halen esas aldıklarını ve çözüm sürecinin de ciddi anlamda tehlikede olduğunu gösteriyor. Bu durum Soçi’nin daha önce yapılan toplantılar gibi sonuçsuz kalacağını gösteriyor. Türk devletinin isteklerinin kabul edilmesinin kendisi Suriye halklarının çıkarına terstir ve bu durum çözümün gelişmesi önünde ciddi engeldir” denildi. Biz demokratik çözüme sonuna kadar inanıyoruz” denilen açıklamada, Rusya’ya “ikili yaklaşmama” çağrısı yapıldı.

SOÇİ'DEKİ SURİYE ULUSAL DİYALOG KONGRESİ'NİN SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI 

Soçi Zirvesi'nin sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, Suriye'nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı vurgusu yapıldı. Bildirgede, "Suriye halkı kendi geleceğine seçimle karar vermeli" denildi.

Sputnik'in haberine göre, açıklamada, kongre katılımcılarının yaklaşık yedi yıldır süren savaşın ardından Suriye'nin kurtuluşu için temel prensiplerde anlaştığı bildirildi. Bildirge, ülkenin seçimler yoluyla demokratik bir yola girmesi vurgusunu yaptı.

Kongrenin sonuç bildirgesi, hangi ırk ve etnisiteden olursa olsun tüm Suriyelilerin eşit haklara sahip olduğuna işaret etti.

Diğer yandan kongrede, Suriye anayasasında yapılacakları değişiklikleri tartışmak üzere 150 kişilik bir komite belirlendi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eskişehir'de termik santrale karşı insan zinciri oluşturuldu

SONRAKİ HABER

Basın özgürlüğü raporu: 2019 ne özgürlük yılı oldu ne de reform

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa