29 Ocak 2018 17:18

Müdür atamalarında sözlü sınava Eğitim Sen’den tepki

Okul müdürlüğü ve milli eğitim şube müdürlüklerine yapılacak atamalarda sözlü sınav yapılmasına tepki: Kadrolaşmanın önü açılacak, sorunlar artacak.

Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) okul müdürlüğü ve milli eğitim şube müdürlüklerine yapılacak atamalarla ilgili yönetmelik değişikliğine Eğitim Sen tepki gösterdi. Daha önce öğretmen alımlarında da uygulanmaya başlanan ve çokça tartışma yaratan “mülakat” sınavının sıralamada %50 ağırlıkla yer aldığı yönetmeliğe karşı, Eğitim Sen Genel Merkezi yazılı bir açıklama yaptı.

Millî Eğitim Bakanlığı, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından ‘Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği’ taslağını değerlendiren Eğitim Sen Genel Merkezi, MEB bu ve benzeri yönetmeliklerle kendi istediği isimleri idareci olarak atama isteğinden vazgeçmediği, bilgi, beceri ve işe uygunluğun esas alındığı  liyakata dayalı bir belirleme sistemi uygulanmadığı sürece eğitim kurumlarında yaşanan sorunların artarak devam edeceği açıktır. ifadeleri ile tepki gösterdi.

‘SÖZLÜ SINAV ELEME YÖNTEMİ OLDU’

Hazırlanan yönetmelik taslağında, sözlü sınav kullanımı “Yönetici görevlendirirken yapılacak olan yazılı ve sözlü sınavın sonuçlarının aritmetik ortalamasının başarı sıralamasını belirlemesi öngörülmüş(%50+50) Sözlü sınav gibi yansızlığı tartışmalı ve bundan dolayı da geçerliliği ve güvenirliği zayıf bir aracın belirleyici olması idarenin kendi istediği isimleri yönetici olarak görevlendirme yöneliminden başka bir şekilde açıklanamaz” sözletriyle eleştirildi. 

‘SÖZLÜ SINAV KADROLAŞMA ARACI’

Sözlü sınav konuları olarak belirlenen, “Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü” (20 puan), “Temsil kabiliyeti, liyakati, tutum ve davranışlarının göreve uygunluğu” (20 puan), Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı (20 puan), Genel yetenek ve genel kültürü(20 puan), Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı (20 puan) olarak belirlenen sınav konuların ın objektif olarak ölçülmesinin mümkün olmadığı belirtilen açıklamada, “Yapılacak değerlendirmenin  komisyon üyelerinin yetenek, algı, bilgi, birikim ve tercihleri sonucuna göre oluşacağı ortadadır. Üstelikte belirlenen sınav konuları hem soyut hem de genel iken bir de her ilde oluşacak olan il komisyonlarının konuya yaklaşımlarında oluşacak olan farklılıklar ortaya çıkacak sonuçları tartışmalı ve kabul edilemez hale getirecektir. Örneğin A ilinde sınavı yapan komisyonun   “Genel Yetenek ve Genel Kültür” bölümünde kullanacağı araçlar ile B ilinde sınavı yapacak olan komisyonun kullanacağı araçlar birbirlerine tamamen zıt olabilir. Aynı soruya bile verilen yanıtların  bir ilde olumlu bir ilde olumsuz değerlendirilme olasılığı oldukça güçlüdür” ifadeleri yer aldı.

‘DENETLENMESİ MÜMKÜN DEĞİL’

Sözlü sınava itiraz ve denetleme yollarının yönetmelikte düzenlenilmediği de vurgulanan açıklamada şu değerlendirme yapıldı: “Sözlü sınav bu kadar belirleyici iken bu sınavın sonuçlarına dönük yansız ve adil bir itiraz mekanizması yönetmelikte yoktur. Sözlü sınava yapılacak olan itirazın yine sınavı uygulayacak  olan komisyona yapılması öngörülmüştür(Madde 22) Yazılı sınav için de durum aynıdır, (Madde 19).Bunun geçerli bir düzeltme mekanizması olmadığı ortadadır. Sözlü sınavın bu haliyle idari yargı açısından denetlenebilir olmadığı ortadadır. Sözlü sınav konuları soyut ve geneldir ve ayrıca sözlü sınava dair her hangi bir kayıt altına alma mekanizması öngörülmemiştir. Doğal olarak yapılan bir idari işlem olmakla beraber hukuk açısından denetlenebilir olmaması kabul edilebilir bir durum değildir.”

‘GÖSTERMELİK BİR DEMOKRASİ OYUNU’

Eğitim Sen, taslağın hazırlanma aşamasına ise “Göstermelik bir ‘demokrasi oyunu’ sergilenmiş,görüş alıyoruz ama sonuç olarak görüşler ne olursa olsun biz bildiğimizi yaparız tutumu sergilenmiştir. Kamuoyundan uzak, kapalı bir sistemde tartışma yürütme isteğinin ise MEB’nın yönetici görevlendirirken kullandığı yöntemin makul, kabul edilebilir, akılcı ve bilimsel olmadığının Bakanlık Yöneticileri tarafından biliniyor olmasından kaynaklandığı açıktır” değerlendirmesi yaptı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Siirt ve Elazığ'da 'geçici askeri güvenlik bölgesi' ilanı

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa