29 Ocak 2018 16:02

10 Ekim Ankara Katliamı davasının 7. duruşmasına çağrı

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, 10 Ekim Ankara Katliamı davasının 7. duruşmasına çağrı yaptı, 'Tüm sorumlular yargılanmalı' dedi.

Paylaş

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, 31 Ocak’ta devam edecek 10 Ekim Ankara Katliamı davasının 7. duruşmasına katılım çağrısı yaptı. Çağrıda, “Emek, barış ve demokrasi için bedenlerini siper ederek bedel ödeyenleri asla yalnız bırakmamalıyız” denilerek, davanın takipçisi olması istendi. Dava, Ankara Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 31 Ocak-1 Şubat tarihlerinde görülecek.

10 Ekim Aileleri ve yaralıların kurduğu 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, yaptığı yazılı açıklamada, katliamın üzerinden 27 ay geçtiği hatırlatılarak, “O gün alanda olan on binlerin 81 ilden getirdiği güneşli aydınlık, o sonbahar gününü ısıtmıştı. Ancak IŞİD ve destekçilerinin karanlığı, Türkiye’nin barışını kaybettirdi” denildi.

Katliamın ardından halen 30’dan fazla yaralının tedavilerinin devam ettiğinin altı çizilen açıklamada “Onlarca insan bedeninde katliamda kullanılan ‘bilyelerle’ yaşamını sürdürmektedir. 3 yaralımızın kopan ayakları yerine takılan protez ayaklar ile yaşamı devam etmektedir. 497 yaralının olduğu bu katliamda yaralılarımızın çoğu adil olmayan bu siyasal yapının mağduru olmuşlardır. 10 Ekim’de yaralandığı için ihraç edilen, tutuklanan, gözaltına alınan onlarca arkadaşımız bulunmaktadır.” denildi.

‘GERÇEĞİ AÇIĞA ÇIKARMAK İSTEYENLERE DAVA AÇILIYOR’

Katliam anmasına katılan insanların gözaltına alınarak yargılanmaya başlandığı, katliam haberlerini yapan gazetecilerin yargılanmaya çalışıldığı hatırlatılan açıklamada, 10 Ekim katliamını açığa çıkarmak için mücadele eden insanlara yönelik dava açılmasına da tepki gösterildi.

Kendilerine açılan davalar olmasına karşın ihmali ve sorumluluğu bulunan kamu görevlilerine yönelik herhangi bir dava açılmamasına tepki gösterilen açıklamada, Türkiye’nin hangi yöne gideceğinin göstergelerinden birisinin de  10 Ekim davasından çıkacak sonuç olduğu belirtildi.

10 Ekim davasının gerçek sorumluların yargılandığı gün kapanacağı ifade edilen açıklamada, benzer davalar olan Suruç, Antep, Diyarbakır, İstanbul dahil olmak üzere sadece tetikçilerin değil, tüm sorumluların yargılanması talep edildi.

Açıklamada, “Katliamcıların miting alanına binlerce kilometreden gelmesine göz yuman, katliam anında gerekli sağlık desteğini sundurmayan, ambulans göndermeyen, gelen ambulansı bekleten, bir nefesin can kurtardığı yerde biber gazı sıkıp ilk yardım ve müdahaleyi engelleyen ve diğer tüm kamusal sorumluları bu katliamdaki ihmal ve kasıtları nedeniyle hesap vermelidir” denildi.

Açıklamada ayrıca, katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önündeki meydanın adının ‘10 Ekim Emek Barış ve Demokrasi Meydanı” olarak değiştirilmesi ve bu meydana 10 Ekim taleplerine uygun bir anıt yapılması istendi.

10 Ekim 2015'te gerçekleşen IŞİD katliamında 102 kişi hayatını kaybetmişti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Konya'da içme suyundan 129 kişi hastanelik oldu

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...