29 Ocak 2018 15:11

Dink davası: Vali izniyle 'bilgi vermeyin' anonsu yapılmış

Hrant Dink davasının 64. celsesinde savunma yapan Cevat Eser, Pelitli'de 'sivillere bilgi vermeyin' anonsunun Valinin izniyle yapıldığını söyledi.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 64’üncü celsesinde savunma yapan dönemin Trabzon jandarma görevlisi Cevat Eser, Pelitli bölgesinden sorumlu jandarma komutanı olmasına rağmen orada yaşayan Yasin Hayal’in cinayet işleyeceğinden bilgisi olmadığını savundu. Eser ayrıca cinayetin ardından Pelitli'de halka sivil kişilere bilgi verilmemesi anonsunu Vali Hüseyin Yavuzdemir'in bilgisi dahilinde kendisinin yaptırdığını söyledi.

Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan emniyet, istihbarat ve jandarma görevlilerinin yargılandığı davanın 64’üncü duruşması Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

‘YASİN HAYAL’İN PSİKOLOJİSİ BOZUKTU’

Duruşma savcısının izinde olması ve Hakim Savcılar Kurulu (HSK) tarafından savcı atamasının geç yapılması nedeniyle duruşma öğleden sonra başladı. Mahkeme Başkanı Ali İhsan Horasan’ın da izinli olduğu duruşmaya Kıdemli Üye Arif Atanıan başkanlık yaptı. Gelen belgelerin okunmasıyla başlayan duruşmada, Dink cinayeti sanıklarından Özkan Mumcu’nun Muş’ta 'FETÖ' üyeliğinden yargılandığı davanın Yargıtay kararıyla Dink duruşmasıyla birleştirildiği öğrenildi.

Duruşma, dönemin Trabzon jandarma görevlisi olan tutuksuz sanık Cevat Eser’in savunmasıyla devam etti. Cinayetin işlendiği dönemde Dink cinayeti azmettiricisi olan Yasin Hayal’in yaşadığı Pelitli bölgesi de dahil 6 ilçenin jandarma komutanlığını yapan Eser savunmasında, cinayette ihmal ve kastının olmadığını ve olayın aydınlatılması için elinden geleni yaptığını ifade etti.

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu Eser’e, McDonald's eylemi sonrasında Yasin Hayal’in evinde yapılan aramada bulunup bulunmadığını sordu. Eser, hatırlamadığını beyan etti. Bakırcıoğlu’nun, “Yasin Hayal'in arkadaşlarının kimler olduğuna ilişkin araştırma yaptınız mı?” sorusuna karşılık Eser, Hayal'in o dönem kendilerini gördüğü her yerden kaçtığını, hem kendisinin hem de ailesinin psikolojik sorunları olduğunu, arkadaş çevresini tanıdıklarını ancak faaliyetlerine dönük bir çalışmaları olmadığını anlattı.

'HAYAL’İN CİNAYET İŞLEYECEĞİNE DAİR BİLGİSİ YOKMUŞ'

Bakırcıoğlu müdahil taraf olarak, Hayal’in yaşadığı Pelitli bölgesinden sorumlu olan jandarma komutanı olmasına rağmen, Eser’in Hayal’in cinayet işleyeceğinden bilgi sahibi olmamasının imkansız olduğu kanaatinde olduklarını söyledi. Eser ise hiçbir bilgisinin olmadığını, konuya ilişkin kendilerine istihbarat yapılmadığını, bilgi aktaran olmadığı için de istihbari çalışma yapılmadığını savunarak, “Karakol komutanı olduğum dönem 100 bin tane insandan sorumluydum. Hepsinden haberdar olmam mümkün değil” dedi. 

‘ANONSU ASAYİŞ İÇİN YAPTIRDIK’ 

Dink cinayetinin ardından Pelitli beldesinde belediye ekiplerinin araçlarla sokaklarda dolaşarak megafonla belge sakinlerine, “Sivil kişilere bilgi vermemeleri ve onlarla birlikte herhangi bir yere gitmemeleri” uyarısında bulunmuştu. Dink ailesi avukatlarından Bahri Belen Eser’e söz konusu anonsu kimin ne amaçla yaptığını sordu. Eser ise, anonsu dönemin valisi Hüseyin Yavuzdemir’im bilgisi dahilinde kendisinin yaptırdığını söyledi. Eser, “Asayiş konusunda yaptırdık. Başka insanların hayatına mal olacak durumlar söz konusuydu bu konuda insanların uyarılması gerekiyordu” diye konuştu.

‘ADALET HENÜZ YERİNİ BULMADI’

Duruşma öncesi Hrant'ın Arkadaşları, adliye önünde basın açıklaması yaptı. “Hrant için adalet için” pankartının açıldığı açıklamada, Hrant’ın Arkadaşları’ndan Bülent Aydın konuştu. Bu hafta Trabzon Jandarma görevlilerinin sorgusu ve savunmalarının tamamlanacağını söyleyen Aydın Trabzon jandarmasının, cinayetten altı ay önce cinayetin kimler tarafından, hangi silahla işleneceğine dair ayrıntılı olarak haberleri olduğunu ancak buna rağmen cinayeti engellemek için hiçbir şey yapmadığını dile getirdi. Birleştirilmiş 85 sanıklı davanın 11 tutuklusu, 10 firarisi olduğunu hatırlatan Aydın, “Bugün bu cinayet davasının önemli bir aşamasındayız ama bu aşamaya kolay gelinmedi. 10 yıllık bir süreç sonunda ancak bu cinayette rolü olan kamu görevlilerinin yargılanması mümkün oldu” dedi.

“Katilleri koruyan cinayete ortaktır” diyen Aydın şöyle devam etti:

“Biz baştan beri söylüyoruz, bu cinayetin öncesiyle cinayet arasında çok ciddi bağlar var. Hrant Dink cinayetine giden sürecin sorumluları henüz bu davada yargılanmadı. Etkin soruşturma talepleri karşılanmadı ve bu cinayetle ilgisi olan 2004 yılından beri İstanbul'da Hrant Dink'i korumakla görevli olan etkiler mevkilerde bulunan bazı kamu görevlilerinin bu davada yargılanmasına bugüne kadar izin verilmedi. Adalet henüz yerini bulmadı. Biz gerçeğin yalnız bir kısmıyla yüzleştik, evet ama gerçeğin hepsini tamamını istiyoruz. Bu cinayetin üstündeki karanlık perde tamamen ortadan kalkana ve bu cinayetle ilgisi olan herkes bu davada yargılanana kadar biz bu davayı takip etmeye devam edeceğiz."

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

IKBY'de Afrin tepkisi: Parlamento toplanıyor

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa