29 Ocak 2018 13:52

Spor uygulaması, askeri faaliyetleri kamuya açtı!

Spor uygulaması Strava'nın ısı haritası, çatışmalı bölgelerdeki askerlerin faaliyetlerini ortaya çıkardı.

Paylaş

Spor uygulaması Strava sayesinde savaş bölgelerindeki Batılı askeri üslerin konumlarının yanı sıra, askerlerin hareketleri de internette paylaşıldı.

Üslerin içinde ya da yakınında spor yapan askerlerin kullandığı Strava uygulaması, kullanıcıların spor faaliyetlerinden elde ettiği "ısı haritasını" sitesinde paylaştı. RT.com, Avustralyalı bir üniversite öğrencisinin ortaya çıkardığı bu durumu "Teröristler, militanlar ve diğer gayri nizami kuvvetler taktik bir avantaj elde etmiş olabilir" yorumuyla verdi.

Isı haritasında izlenebilenler arasında Suriye, Irak, Afganistan gibi çatışmalı bölgelerde spor yapan ABD askerleri de var.

ABD ordusu, büyük bir güvenlik açığına neden olabilecek Strava'nın ısı haritasını incelediklerini açıkladı. Strava ise kullanıcıların faaliyetlerini paylaşmama seçeneği bulunduğunu hatırlattı.

Washington Post gazetesine konuşan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Hava Kuvvetleri'nden Albay John Thomas, haritanın sonuçlarını incelediklerini söyledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre ısı haritasında kolaylıkla görülebilen üsler arasında Suriye ve Irak'ta ABD'nin, Falkland Adaları'nda İngiltere'nin ve Nijerya'da Fransız güçlerinin üsleri bulunuyor.

Suriye'de Menbic'in kuzeyindeki Türk birlikleri ve Rusya'nın Hmeymim hava üssünde de bazı faaliyetler görüldü.

Askeri üslerin konumları hem yerel bilgiler hem de Google Earth gibi uydu görüntülerinden ötürü biliniyor. Ancak Strava'nın ısı haritasıyla ilgili endişe konusu, askeri personelin faaliyetlerine erişim sağlıyor olması. Haritada üssün içinde askerlerin hareketleri daha yoğun ışıkla görülebiliyor.

Ayrıca konum verileri üslerin dışında da askerlerin spor yaptığı güzergahları ve devriye gezdikleri yolları gösteriyor.

Strava'da egzersiz verilerini kayıt eden kullanıcılar hareketlerini kamuya açık ya da gizli yapabiliyorlar. Strava gizli verilerin asla paylaşılmadığını söyledi.

Strava'nın yayınladığı ısı haritasında dünyanın farklı yerlerinde çok sayıda askeri personelin konum verilerini kamuyla paylaştığı görülüyor. Strava haritasının son versiyonu Kasım 2017'de yayınlandı ancak askeri personeli ilgilendiren sonuçlar hafta sonu ortaya çıktı.

AVUSTRALYALI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ FARK ETTİ

Haritanın askeri üsleri gösterdiğini ilk fark eden Avustralyalı üniversite öğrencisi Nathan Ruser oldu. Haritaya bir kartografya blogunda rastladığını söyleyen Ruser, "Haritaya baktım ve bu burada olmamalı, bu iyi bir şey değil diye düşündüm" dedi.

BBC'ye konuşan 20 yaşındaki Ruser ne kadar fazla detay görebildiğine şaştığını söyledi ve "Hayatlarının şablonunu çıkarabilirsiniz" dedi.

Spor uygulaması özellikle Batı ülkelerinde popüler. Bu da Ortadoğu'daki yabancı askeri üslerin "sıcak nokta" olarak görülmesine neden oluyor.

Milyonlarca kullanıcı bileklerine taktıkları bir teknoloji ya da akıllı telefon sayesinde spor yaptıkları sırada Strava ile konum verilerini paylaşıyor.

TOPLANAN VERİLER NE KADAR GÜVENLİ?

Strava'nın ayarlarında kullanıcılar ısı haritasındaki verilerin parçası olmamayı seçebiliyor.

Ancak toplanan verilerin güvenliği ve kişisel kullanıcıların kimliğinin belirlenmesi konusunda endişeler var.

Avustralya Üniversitesi'nde uluslararası güvenlik okuyan Ruser herhangi birinin bu bilgilere ulaşabileceğini söyledi.

"Bununla başa çıkmanın en iyi yolu kırılganlıkların bilinmesi ve tamir edilmesi. Bunu bir noktada biri fark edecekti. Bağlantıyı kuran kişi ben oldum" dedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

311 people detained in Turkey, for campaigning against Afrin operation

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa