29 Ocak 2018 10:32

Kıbrıs'ta cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı

Kıbrıs'ta cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda adaylar gerekli çoğunluğa ulaşamadı. İkinci tur 4 Şubat pazar günü.

Paylaş

Kıbrıs'ta pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda adaylar seçimi kazanmak için gerekli çoğunluğa ulaşamadı. İkinci turda Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Stavros Malas karşı karşıya gelecek.

BBC Türkçe'nin haberine göre ilk turda Nikos Anastasiadis oyların yüzde 35,5'ini, Stavros Malas ise yüzde 30,25'ini aldı.

5 yıldır görevde olan Anastasiadis, muhafazakar çizgideki Demokratik Seferberlik Partisi'nin lideri.

Doktor Stavros Malas'ı ise Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) destekliyor.

Seçim kampanyasında Malas, Anastasiadis'i, Kıbrıs'ın yeniden birleşmesine yönelik olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile yapılan müzakerelerin başarılı olması için fazla çaba sarf etmemekle suçlamıştı.

Birleşmiş Milletler gözetiminde yürütülen görüşmeler geçen yıl da başarısızlıkla suçlanmıştı.

İKİNCİ TUR PAZAR GÜNÜ

Kıbrıs'ta yaklaşık 551 bin kayıtlı seçmen bulunuyor. 9 adayın katıldığı seçimin ikinci turu 4 Şubat pazar günü yapılacak.

Cumhurbaşkanı adayları arasında, 2004'te Annan Planı'nın reddedildiği dönemde görevde olan eski Kıbrıs liderlerinden Tasos Papadopulos'un oğlu Nikolas Papadopulos da vardı.

Seçim kampanyası boyunca Nikos Anastasiadis'i, müzakerelerde Kıbrıslı Türklere fazla taviz vermekle suçlayan Papadopulos ilk turda yüzde 25,75 oy alabildi ve elendi. Nikolas Papadopulos'u merkez partiler DİKO, EDEK, Dayanışma Hareketi ve Ekologlar desteklemişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

KHK ile boşalan asistanlığa AKP’li vekilin oğlu geçti

SONRAKİ HABER

İller Bankası'nın belediyelere vereceği yeni kaynağını AKP dağıtacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa