29 Ocak 2018 09:05
Son Güncellenme Tarihi: 30 Ocak 2018 09:20

Robert Fisk Afrin'e girdi, izlenimlerini yazdı

Independent'ın Ortadoğu Muhabiri Robert Fisk, Afrin'e girdi. Fisk'in aktardıkları 'Sıfır sivil kayıp' var diyen hükümet söylemiyle çelişiyor.

Paylaş

Türkiye'nin 20 Ocak'ta askeri operasyon başlattığı Afrin’e giren deneyimli Ortadoğu Muhabiri Robert Fisk, izlenimlerini Independent'ta yazıyor.

Fisk, izlenimlerinin ilk gününde sivillerin hedef alındığını ortaya koydu. Afrin Hastanesi’ne yazıyı kaleme aldığı ana kadar 34 sivilin cenazesinin getirildiğini aktaran Fisk, 49 sivilin ise tedavi gördüğünü belirtti. Fisk yazısında yaralı sivillerin hikayelerine yer verdi.

İzlenimlerin ikinci günündeyse Fisk, Afrin kent merkezini geziyor ve Rus askerlerinin halen bölgede olduğunu aktarıyor.

İngiltere merkezli haber sitesi The Independent'ın Ortadoğu muhabiri Robert Fisk'in, operasyonun başlamasından bu yana Afrin'den bildiren ilk Batılı gazeteci olduğu vurgulandı ve izlenimlerin 3 gün süreceği belirtildi.

FİSK, AKP'NİN 'YOK' DEDİĞİ SİVİL KAYIPLARI YAZDI

Fisk'in, Afrin'in Maabatlı köyünden aktardığı izlenimlerin bir kısmı şöyle:

"Küçük bir köy olan Maabatlı'da Taha Mustafa al-Khatr, eşi, iki kızı ve oğlu uyumadan önce ayakkabılarını evlerinin kapısının bıraktı. Ortadoğu'da pek çok aile de aynı şeyi yapar. Bu bir gelenektir ve evin temizliğinin işaretidir. Türk top mermisi onların evini vurduğunda, ucuz plastik terlikler elbette hâlâ oradaydı. Birkaç saat sonra evlerine vardığımda, aynı ayakkabıları buldum. Birkaçı merdivenlere düşmüştü, çoğu ise hâlâ yan yana sıralıydı...Kürt vilayeti Afrin'deki kurtarma görevlileri bile ayakkabılara dokunmadılar...Ancak elbette cesetler gitmişti...19 yaşındaki Safa mucizevi bir şekilde kurtuldu, sadece ellerinden yaralandı. Ancak elbette o artık bir yetim.

İşin garip yanı, Türkler sözüm ona Kürt YPG savaşçılarını hedef alıyor. Suriye'de Kürt bölgelerine yönelik askeri operasyonlarına, saldırılarına Zeytin Dalı Harekatı adını vermeleri ise zeytin bahçeleri ile çevrili Mabeta'da insanları sinirlendiriyor... Al-Khatr ailesi de Kürt değil Araptı. Kuzeydeki Tel Krah köyünden gelmişlerdi.

Maabatlı'da o kadar yenilerdi ki konuştuğum Kürt komşuları onların adlarını bile bilmiyordu. Ancak Afrin kentinden 10 mil (yaklaşık 16 kilometre) uzaktaki bu köyde nüfus karışık (Aleviler de yaşıyor). Bu nedenle perşembe gecesi köye gelmelerine de kimse şaşırmamıştı.

Afrin Hastanesi Müdürü Doktor Jawan Palot kinayeli bir dille 'Afrin'de ne olduğunu ortaya çıkarmak istersen hastanemize gel' dedi bana ve ekledi: 'Ölenleri, üzerleri kanlı yaralıların halini görmelisin'.

Hastane koğuşundakilerden 50 yaşındaki Ahmad Kindy, Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'nda kara operasyonun gölgesinin düştüğü 21 Ocak gününün ilk saatlerinde ailesini köyden çıkarmış. Ancak akılsızca geri dönmüş. Arkasından şarapnelle vurulmuş. 'Orada YPG savaşçısı yoktu' diyor.

Sadece Afrin Hastanesi'ne 34 sivilin cesetlerinin getirildiği katliam ile ilgili olarak Türkiye'den yapılan açıklamada, 70'den fazla Türk jetinin 21 Ocak'ta Suriye'de Kürt YPG milislerini bombaladığı belirtildi. Anadolu Ajansı, sıradan bir şekilde saldırıların ilk gününde Türk uçaklarının 100'den fazla 'hedefi' bombaladıklarını, bunlardan birinin 'havaalanı' (esrarengiz bir şekilde adı açıklanmadı) olduğunu bildirdi. Operasyonlarda sözüm ona YPG 'kışlaları, barınakları, mevzileri, silahları, araçları ve teçhizatı' hedef alınmıştı.

Doktor Polat, 21 Ocak'tan 26 Ocak ortasına olan döneme ilişkin tüm hastane kayıtlarının çıktısını aldı, The Independent'a verdi. Polat'a göre, Türk hava saldırılarının ilk gününde sadece 4 YPG savaşçısının cesedi getirilmiş hastaneye. İkisi de yaralanmış. Sonrasındaki hafta için ise bu sayılar 7 ölü ve 9 yaralı şeklinde...

Ölenlerin listesi - 10 çocuk, 7 kadın ve 17 erkek - hastane yaralıların listesini tutmadığı için daha açık. Bunların arasında bebekler bulunuyor. 1 yaşındaki Wael el Hüseyin Jebberah köyünden bir mülteci, 21 Ocak'ta öldürüldü…"

Afrin operasyonunun başlatmasıyla birlikte sivil ölümleri gündeme gelmiş ancak hükümet yetkilileri ve TSK iddiaları reddetmişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Afrin’de sivillerin hedef alındığını öne sürmüştü. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ise operasyona ilişkin "Planlama ve icrasında sadece ama sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, bina, silah, araç ve gereç hedef alınacak. Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecektir" demişti.

İZLENİMLERİN İKİNCİ GÜNÜ: RUSLAR HÂLÂ AFRİN'DE

Robert Fisk'in ikinci haberinin başlığı, "Afrin'de Kürt savaşçıların neyi temsil ettiklerini bilmek zor".

Afrin kent merkezinden bildiren Fisk'e göre şehirdeki Kürtler görüştükleri kişileri Suriye'ye potansiyel sadakatleri yolunda ikna etmeye, ülkenin geriye kalanıyla ve Irak Kürtleriyle bağlantılarını da inkar etmeye çalışıyor. Fisk, bu yaklaşımı gerçekçi bulmayarak "Kürtlerin düşüncesi özerklik. Bunu beyan etmeliler" diyor.

Afrin'de günlük hayatın normal seyrini sürdürdüğünün belirtildiği haberden bazı satırlar şöyle:

"Haber ajansları ve çok sayıda kişi bizlere Rusların Afrin'i terk ettiklerini bildirdi. Ancak Ruslar hâlâ burdalar. En azından gündüz...Halep ve Afrin vilayetleri sınırında Rus bir zırhlı personel taşıyıcısı gördüm. Üzerinde Rusça ve Arapça "askeri polis" yazılmıştı. Ancak önünde çift başlı kartal vardı.

"Bir YPG yetkilisi "Büyük üslerinden çıktılar' dedi bana, daha sonra şakacı bir dille ekledi: 'Ancak gün boyunca bizleri ziyaret ediyorlar'.

"Ruslar karadaki (ve havadaki) gelişmeleri, Suriye'nin kuzeyini işgal ettiğini duyuran Türk ordusunun gerçekte ne kadar ileri gideceğini gözlemlemekte istekli. Türkler şu ana kadar kuzu postuna bürünmüş kuzu gibi görünüyor. Kürt savaşçılar Afrin'in kuzeyinde sadece birkaç tank görmüşler. Özgür Suriye Ordusu milisleri ise ülkedeki bu son macerada pek rol oynamıyor gibiler.

"Bir YPG yetkilisine 'Eğer Türkiye Cumhurbaşkanı tüm ordusunu, büyük oranda efsanevi 'Suriyeli' Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Afrin vilayetine yığarsa yarım saatte Afrin kentine girerler dedim'. O da benimle hemfikirdi.

"YPG'liler size, Öcalan'ın bazı görüşlerine hayran olduklarını ancak PKK'nin parçası olmadıklarını söyleyeceklerdir...Afrin Hastanesi'nde ise Abdullah Öcalan'ın renkli portresi (bence bıyık biraz abartılıydı) resepsiyonun üzerinde o kadar yükseğe asılmıştı ki, eğer ona fazla bakarsanız boynunuz fazlasıyla ağrıyabilirdi.

"Burada bir 'kontrol' havası seziliyor...Kürtler, elbette kamuoyu önünde olmasa da, Ruslar ile temaslarını, iyi ilişkilerini sürdürüyor. Giyimleri kuşamları yerinde Rus askeri polisleri, her gün Afrin'i ziyaret ediyor. Bunu söylemek fuzuli olacak ama Ruslar Afrin'deki gelişmeleri dikkatle izlemekte fazlasıyla haklı. Ne olur ne olmaz, Erdoğan'ın biraz fazla gitme ihtimaline karşı...Ya da Kürtlerin..." (HABER MERKEZİ)

Kaynak: BBC Türkçe


‘RUBAR KAMPINDA 18 SİVİL ÖLDÜ’ İDDİASI

Mezopotamya Haber Ajansı (MA), TSK uçaklarının hava bombardımanında vurulan Rubar Kampı’nda 25 kişilik bir Arap aileden 7 kişi kurtulurken, 18’nin hayatını kaybettiğini ve cenazelerin bombardımandan dolayı alınamadığını ileri sürdü. Haberde, Kino ailesinin yaralı kurtulan fertleri Mihemed (27), Abdullah (55), Mihemed (6), Lediriye (18), Rehef (4), Ebdo (4) ve Husne Kino (2) Afrin'in Avrin Hastanesi'nde tedavi edildiği belirtildi.  5 bin nüfuslu kampın sakinleri, ÖSO ve benzeri gruplardan kaçan Suriyelilerden oluşturuyor. Kampta Hama, Humus, Halep, Şam, İdlib ve Kuneytir'den gelen Arap ve Türkmen aileler kalıyor. (MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD, Kabil'de askeri eğitim akademisine saldırdı

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa