29 Ocak 2018 05:50

Arçelik işçileri: Hükümet tarafını bir kez daha gösterdi

Beylikdüzü Arçelik işçileri, grevlerini yasaklayan hükümetin tarafını gösterdiğini anlattı. İşçiler 2 Şubat'ta fiili greve çıkmaya çağırdı.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “OHAL’i grevlere anında müdahale için kullanıyoruz” sözlerini hatırlatarak grev yasağını beklediklerini söyleyen  Türk Metal üyesi Beylikdüzü Arçelik işçileri, “AK Parti hükümeti grev yapamazsınız demekle hangi tarafta olduğunu bir kez daha göstermiştir” dedi. Öte yandan sendikaları Türk Metal’i işçileri oyalamakla eleştiren işçiler, 2 Şubat’ta fiili greve çıkmaya çağırdı.

“Hükümetin grevi yasaklayacağını birçok işçi en başından beri biliyordu zaten” diyen bir işçi şöyle konuştu: “Beklenen bir şeydi. Toplusözleşme görüşmelerinin başladığı ilk günden beri mücadele bizi grev kararı almaya getirirse de hükümet grevi yasaklar mı sorusu herkesin kafasındaydı. Çünkü bu hükümet bizden önce de metal, cam gibi pek çok sektörde toplamda 14 grev yasakladı. Biz de bunları bildiğimiz için ‘Grev yasaklarının delindiği yerler var mı, yok mu?’ bunları araştırıyorduk. Bizden önce EMİS ile Birleşik Metal-İş arasında imzalanan sözleşme sürecinde Gebze’deki General Elektrik işçilerinin grev yasağına rağmen içeri girip çalışmadığını öğrendik. Kendi aramızda da yasaklanması durumunda nasıl yaparız, biz de yapabilir miyiz?’ diye tartışıyorduk.”

HÜKÜMET NEREDE SAF TUTMAMIZ GEREKTİĞİNİ GÖSTERDİ

Hükümetin 130 bin işçiye grev yapamazsınız diyerek hangi tarafta olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyleyen bir başka Arçelik işçisi, “Birçok arkadaşımız Erdoğan’ın açık açık patronlara biz OHAL’i grev yasaklamak için kullanıyoruz sözünü izledi, duydu. Hükümetimiz sermayenin patronların tarafında durarak biz işçilere aslında nerde saf tutmamız gerektiğini gösteriyor. Ancak tüm bunlara rağmen halen birçok arkadaşımız grev yasağı uygulamasını eleştirse de AKP’den kopamıyor” eleştirisinde bulundu.  

SENDİKA İŞÇİYİ OYALADI

Metal işçileri ne diyor?

Metal işçileri ne diyor?

Sendikaları Türk Metal’i işçiyi greve hazırlamamakla eleştiren bir başka işçi şöyle devam etti: “Sendikacılara greve yasağına ilişkin bir şeyler sorduğumuzda ‘Biz oraya gelmeyiz, grevimizi yasaklayamazlar, biz zaten masada anlaşacağız, en iyi sözleşme masada bitirilen sözleşmedir’ diye maval okuyorlardı. Şimdi grevimiz yasaklandı. Fabrika içindeki yürüyüşlerden 5 dakika 10 dakika 15 dakika iş bırakmaya, şimdi ile sözleşme imzalanana kadar her vardiyada yarım saat iş bırakmaya kadar geldik.” Sendikanın her konuşmasında yasal süreçten bahsederek işçileri pasifleştirdiğini belirten diğer bir işçi, “Ne oldu? Hani 1 saat iş bırakırsak işten tazminatsız atılırdık. Hani işçiler zarar görmesin diye üretimi doğrudan etkileyen eylemler yapmıyordunuz. Şimdi ne oldu? Yeni yasa mı çıktı yeni iş kanunu mu çıktı?” diyerek tepki gösterdi.

BAŞINDAN İŞ BIRAKILSAYDI...

“Biz en başından beri sendikanın yasal süreç tatavaları ile bizi oyaladığını biliyorduk” diyen işçi şöyle devam etti: “Şimdi onlar da kanıtlamış oldular. En başından bu yarım saat iş bırakmalar olsaydı grev kararı almadan bile bu iş çözülürdü. Sendika bugün ne yapıyorsa işçiden korkusuna yapıyor bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Biz metal işçileri her sözleşmeden yeni dersler çıkartarak ilerliyoruz. 2017 sözleşme süreci de metal işçisine çok şey kattı. Şimdi işçiler madem 15 dakika 30 dakika iş bırakabiliyorduk neden 2015’de yapmadık? Sakal bırakarak düdük çalarak yüzde 7 zamma, 3 yıllık sözleşmeye neden imza attık diye herkes birbirine en başta da sendikacılara soruyor.”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Metal işçisi: Laf salatası istemiyoruz, icraat bekliyoruz

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Roman açılımı" genelgesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa